Pipo Filtreye DIY Modifikasyon

Pipo filtreler benim çok kullandığım bir filtre türüdür çünkü odamdaki akvaryumların çoğu nano olarak tanımlanabilecek büyüklükte. Bu yüzden hem suda akıntı yaratması hemde biyolojik filtrasyonu gerçekleştirmesi, hatta çoğu yavrunun bu filtreler üzerinde beslenmesi açısından pipo …

Pipo filtreler benim çok kullandığım bir filtre türüdür çünkü odamdaki akvaryumların çoğu nano olarak tanımlanabilecek büyüklükte. Bu yüzden hem suda akıntı yaratması hemde biyolojik filtrasyonu gerçekleştirmesi, hatta çoğu yavrunun bu filtreler üzerinde beslenmesi açısından pipo filtre tercih ediyorum. Ancak eğer tankınız küçükse ve bu yüzden bir köşe filtre sığdıramıyorsanız. Yada aldığınız küçük pipo filtrelerin süngerleri hem filtrasyon hemde bakteri üremesi açısından yetersiz geliyorsa.. İşte bu yazımda ucuz ve küçük bir pipo filtreyi nasıl kaliteli bir fiziksel ve biyolojik filtre haline getiririz bunu anlatacağım Öncelikle olay benim sabah yavrular için bir akvaryum kurmamla başladı her şey tamamlandıktan sonra sıra filtrasyona geldi. Eski pipo filtrelerin süngerleri çok kötü olmuştu bende bir tanesini alıp modifiye etmeye karar verdim. Bu filtre aylar önce 2 liraya aldığım cidden kalitesiz bir süngerden yapılma adi bir filtre. Ancak buna bazı eklemeler yapmam gerekti. İşe malzemeleri toplayarak başladım
Elyaf
Biyolojik Sünger
Seramik Halka
Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (1)
Daha sonra Pipo Filtrenin alt ve üst kapağını açtım 3-4 tane seramik halkayı küçük parçalar halinde kırdım( Pipo fitreniz büyükse kırmadan kullanabilirsiniz.)Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (2)

Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (3)

 

Seramikleri içine koyup filtrenin kapağını kapattım

Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (4)

 

Daha sonra Süngerden ve Elyaftan Filtrenin üzerine oturacak büyüklükte birer parça kestim

 

 

Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (5)

 

 

Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (6)

 

Elyaf altta kalacak şekilde filteye sardım ve misina ile diktim birleşim yerinden

Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (7)

Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (8)

 

Sonuçta filtremiz hazır hale geldi

Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (9)

 

Hava motoruyla bağlantısını yaptıktan sonra akvaryuma koydum ve sabahtan beri aktif durumda. Gayet güzel çalışıyor fiziksel olarakta gayet tatmin edici bir filtrasyon yapıyor.

 

 

Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (10)

 

Pipo Filtreye DIY Modifikasyon (11)

 

Bir kaç küçük eklemeyle eski ve işe yaramayan bir pipo filtreden, hem fiziksel hemde biyolojik açıdan güçlü bir filtrasyon yapan kullanışlı bir filtre elde etmiş olduk.

 

Makalemin bir kısmı yada tamamı iznim olmaksızın kopyalanamaz ve çoğaltılamaz, paylaşılamaz.

Egemen KARAA