Plati – Xiphophorus Maculatus

Xiphophorus Maculatus – Plati Hakkında Genel Bilgiler: Xiphophorus Maculatus – Plati akvaryumda beslenen canlı doğuran balıkları arasında yapı olarak moli ve kılıçkuyruk balığını anımsatan, moli kadar sakin bir yapısı olmayan lakin kılıçkuyruk kadar sert bir …

Xiphophorus Maculatus - Platiler

Xiphophorus Maculatus – Plati Hakkında Genel Bilgiler:

Xiphophorus Maculatus – Plati akvaryumda beslenen canlı doğuran balıkları arasında yapı olarak moli ve kılıçkuyruk balığını anımsatan, moli kadar sakin bir yapısı olmayan lakin kılıçkuyruk kadar sert bir balıktır. Kılıçkuyruk balığı ile erkek veya dişiler eş tutabilir. Renk olarak değişik varyeteleri bulunur, kırmızı, siyah, sarımtırak ve turuncu tonların yanısıra alacalı olarak bir kısmı siyah bir kısmı kırmızı veya mavi gibi çeşitleri ile karşılaşmamız mümkündür. Çok dikkat edilmediğinde dişileri kılıçkuyruk dişileri ile karıştırılabilir. Akvaryum ortamında beslenirken dikkat edilmesi gerekn bir hususta platilerin akvaryumdan dışarıya atlayabileceğidir bu göz ardı edilememeli eğer imkan var ise akvaryumun üst kısmı biraz açıklık bırakılarak kapak yada buhar camı vasıtasıyla kapatılmalıdır. Canlı doğuran balıkları arasında en dayanıklısı diyebiliriz lakin yine de mantar ve beyaz benek hastalığına karşı tedbir olması için eğer akvaryum tuz eklemeye uygun ise ortalama 40-50 litreye 1 çay kaşığı tuz eklemekte fayda vardır. Yem olarak çok seçici değildirler her tür yemi severek yerler, kaliteli pul ve bitkisel yemlerle beslenmesi uygundur.

Bitkili akvaryumlarda Erkek dişi oranını 1 erkek / 3 dişi olacak şekilde tutmak dişileri rahatlatacaktır. Açık renkli dişi gebelik döneminin sonuna doğru karın altındaki anal yüzgecinin olduğu bölge kararmaya başlar. Canlı olarak doğum yaparlar ve yavrular doğduktan bir kaç saniye içinde yüzmeye başlar.

Latincedeki İsmi Xiphophorus Maculatus
Coğrafik Kökeni Orta Amerika
Beslenme Biçimi Yem konusunda çok seçici değillerdir, pul yemi ve granül hatta bond yemi severek yerler. Haftada bir bitkisel (haşlanmış kabak, ıspanak, labada vb) beslemek sindirimlerini rahatlatacaktır.
Davranış Biçimi Az Agresif
Kendi Türlerine Davranışı Az Agresif
Yüzme Seviyesi Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı Dişiler iri olur ve gonopod bulunmaz. Erkeklerde gonopod bulunur.
Üreme Canlı doğum yaparlar. Yavrular anne karnından çıktıktan bir kaç saniye sonra yüzmeye başlar.
Sıcaklık 24°C – 28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 7 cm. civarına kadar büyür
En Az Akvaryum Hacmi 60-90 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 6.6 – 7.5

 

Xiphophorus Maculatus – Plati Hakkında Resimler:

 

Xiphophorus Maculatus – Plati Hakkında Video: