Poecilia Latipinna – Yelken Kuyruklu Moli

Poecilia Latipinna – Yelken Kuyruklu Moli Hakkında Genel Bilgiler: Latince’de Poecilia Latipinna olarak adı geçen fakat bizim Yelken Kuyruklu Moli olarak tanıdığımız akvaryum balıkları genellikle Kuzey Amerika’nın güney doğusundaki sakin nehirler ve bu nehirlerin denizle …

poecilia_latipinna_yelken_kuyruklu_moli_5

Poecilia Latipinna – Yelken Kuyruklu Moli Hakkında Genel Bilgiler:

Latince’de Poecilia Latipinna olarak adı geçen fakat bizim Yelken Kuyruklu Moli olarak tanıdığımız akvaryum balıkları genellikle Kuzey Amerika’nın güney doğusundaki sakin nehirler ve bu nehirlerin denizle buluşma noktalarında yaşamlarını sürdürürler.  Yelken kuyrukluların bizi şaşırttığı özelliklerinden bir tanesi hem tatlı, hem acı hem de tuzlu sularda rahatlıkla yaşayabilmeleri olsa gerek.

Akvaryumlarımızın genelde orta ve yüzey kısımlarını süsleyen ve hareketlilikleri ile dikkat çeken Yelken Kuyruklu Moli akvaryum balıkları yem seçme hususunda size problem çıkarmayacaklardır. Akvaryum içerisindeki kayalarda ve bitkilerde oluşan yosunları severek yiyebilirler.

Yelken Kuyrukluların cinsiyet ayrımlarını balıkların alt bölgesinde bulunan ve gonopod denilen ince uzun çıkıntıları ile kolayca anlayabiliriz. Gonopodları bulunan Moliler erkektir. Erkeklerin gonopodlarının yer aldığı bölümde dişilerde üçgen şekline benzer alt yüzgeçlere rastlanır.

Yelken kuyruklu molilerde genelde görülen sorunlar ani sıcaklık değişikliklerine alışkın olmadıkları için beyaz benekli mantar hastalığına yakalanabilirler. Bu durumda balıklarınıza ölçümünü 25 litreye yarım çay kaşığı tuz atarak mantara karşı dirençli olmalarını sağlayabilirsiniz.

Latincedeki İsmi Poecilia latipinna
Coğrafik Kökeni Kuzey Amerika kıtasının güney doğusu, nehirlerin denizle buluşan noktaları, tatlı ve tuzlu sular.
Beslenme Biçimi Kuru yemler, Yosunlar, Kaliteli dondurulmuş tübifex kurdu içermeyen yemler.
Davranış Biçimi Barışçıl olmaları ile dikkat çekerler.
Kendi Türlerine Davranışı Üreme dönemleri geldiğinde biraz agresif olabilirler.
Yüzme Seviyesi Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı Dişilerde gonopod bulunmaz ve erkeklerin boyutu dişilere göre daha küçüktür.
Üreme Canlı doğum yaparlar. Yavrular anne karnından çıktıktan bir kaç saniye sonra yüzmeye başlar.
Sıcaklık 20°C – 28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 12 cm. civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 60 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 6.6 – 7.5

 

Poecilia Latipinna – Yelken Kuyruklu Moli Hakkında Resimler: