Poecilia Velifera

Poecilia Velifera Hakkında Genel Bilgiler: Canlı doğuranlar arasında görebileceğiniz en güzel ve gösterişlisi diyebiliriz. Molly balığına benzerliği ile dikkat çekmesiyle birlikte sırtındaki gösterişini ortaya çıkaran yelkene benzeyen yüzgeci vardır. Bu yüzgecindeki renkler fosforlu gibidir, yeşilimsi …

Poecilia Velifera 2

Poecilia Velifera Hakkında Genel Bilgiler:

Canlı doğuranlar arasında görebileceğiniz en güzel ve gösterişlisi diyebiliriz. Molly balığına benzerliği ile dikkat çekmesiyle birlikte sırtındaki gösterişini ortaya çıkaran yelkene benzeyen yüzgeci vardır. Bu yüzgecindeki renkler fosforlu gibidir, yeşilimsi zemin üstüne Gümüş veya  soluk mavi renkte noktaları vardır. Dişiler bu kadar gösterişli değildir ve renkleri daha solgundur. Acı su balığı olduğu için eğer beslenildiği tank tuz eklemeye uygun ise ortalama 40-50 litreye 1 çay kaşığı tuz eklemekte fayda vardır. Erkekteki gösterişli yüzgecin düzgün oluşabilmesi için beslenmesinde kaliteli pul ve bitkisel yemlerle beslenmelidir.

Balık arada bir agresif olabildiğinde ve yavrularını yiyebileceği için Bitkili akvaryum ortamında bakılmasında fayda vardır. Erkek dişi oranını 1 erkek / 3 dişi olacak şekilde tutmak dişileri rahatlatacaktır. Açık renkli dişi gebelik döneminin sonuna doğru karın altındaki anal yüzgecinin olduğu bölge kararmaya başlar. Canlı olarak doğum yaparlar ve yavrular doğduktan bir kaç saniye içinde yüzmeye başlar.

Latincedeki İsmi Poecilia Velifera
Coğrafik Kökeni Meksika, Orta Amerika
Beslenme Biçimi Yem konusunda çok seçici değillerdir, pul yemi ve granül hatta bond yemi severek yerler. Haftada bir bitkisel (haşlanmış kabak, ıspanak, labada vb) beslemek sindirimlerini rahatlatacaktır.
Davranış Biçimi Az Agresif
Kendi Türlerine Davranışı Az Agresif
Yüzme Seviyesi Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı Dişiler iri olur ve gonopod bulunmaz. Erkeklerde gonopod bulunur.
Üreme Canlı doğum yaparlar. Yavrular anne karnından çıktıktan bir kaç saniye sonra yüzmeye başlar.
Sıcaklık 22°C – 28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 10 cm. civarına kadar büyür
En Az Akvaryum Hacmi 60-90 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 7.5 – 8.5

 

Poecilia Velifera Hakkında Resimler:

 

 

 

Poecilia Velifera Hakkında Video: