Pogostemon Helferi

Pogostemon Helferi (3)

Pogostemon Helferi için Genel Bilgiler:

Asya kökenli çok değişik ve güzel bir bitki olan Pogostemon Helferi bir kaç akvarist tarafından Tayland’da bulunmuştur. Tai dilinde ” Dao Noi” olarak isimlendirilen bu bitki İngilizceye ” downoi” ve “Little Star(küçük yıldız)” olarak geçmiştir. Gerek kıvırcık yaprakları gerekse iç içe geçmiş yıldızları andıran görüntüsü ile şüphesiz ki en farklı ön plan bitkilerinden biridir. Aslen Tayland ve Myanmar’daki suyollarında bulunan bu bitki bitkili akvaryum ortamında ilk defa 2006 yılında kullanılmıştır. Doğal hayatında akarsu yatakları ve kenarlarında diğer bitkiler ile karışmış halde bulunur. İlk zamanlarda çok zor bitki olduğu düşünülse de zamanla akvaristler tarafından yetiştirmenin o kadar da zor olmadığı anlaşılmıştır.

Pogostemon Helferi çalı görünümü oluşturmak için ideal bir bitkidir. Kuvvetli ışık altında 5 cm civarında genişler, bu akvaryum bitkisi ışık azaldıkça boyu uzar ve yapraklar arasındaki mesafe artar. Bitki gelişebilmek için oldukça besleyici bir tabana, hiç yoktan orta dereceli bir ışık ve karbondioksite ihtiyaç duyar. Sararma ve açık renkli yapraklar ise demir eksikliği ve yetersiz aydınlatmanın direkt işaretleridir.

Alttan verdiği sürgünler ya da budanan bitkinin direk tabana dikilmesi ile çoğaltılması sağlanabilir. Bitki kuvvetli ışık altında kısa formunda 2 haftada bir alttan yeni sürgünler verir, 3 hafta içinde bu sürgünler bitkiden budanıp yeniden dikilebilecek duruma gelir.

Bitkinin Yeri Ön ve Orta Plan
Yüksekliği 5-10 cm Civarı
Genişliği 8- cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – 0,80w/lt Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Besleyici bir taban, demir ve potasyum gübrelemesi
Sıcaklık 20 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 25 °C
Ph toleransı 6,0 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Sert

 

Pogostemon Helferi Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

Yoruma kapalı.