Rasbora Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Akvaryumların en sevilen balıklarından biri olan Rasbora balığı anavatanı Güneydoğu Asya olan bir balıktır. Sazangiller familyasından, sürü halinde yaşayan barışçıl balıklardandır. Rasbora genellikle akvaryum severler tarafından karma akvaryumların bir parçası olduğundan Rasbora hangi balıklarla yaşar …

rasbora

Akvaryumların en sevilen balıklarından biri olan Rasbora balığı anavatanı Güneydoğu Asya olan bir balıktır. Sazangiller familyasından, sürü halinde yaşayan barışçıl balıklardandır.

Rasbora genellikle akvaryum severler tarafından karma akvaryumların bir parçası olduğundan Rasbora hangi balıklarla yaşar da karşımıza sıkça çıkan bir sorudur.

Bitkili akvaryumları seven Rasbora balıkları, yumurtalarını akvaryumun dibindeki yaprakların zemine dönük yüzüne bırakmayı severler, karma akvaryumlarda üremeleri biraz zor olabilir. Üreme dönemlerinde ayrı bir akvaryuma alabilirsiniz. 

Bu yazımızda Rasbora balığı hakkında bilgiler verip, Rasbora hangi balıklarla yaşar sorusunu yanıtlayacağız. Gelin hep birlikte Rasbora balıklarını yakından tanıyalım.

Rasbora Balığı Hakkında Genel Bilgiler

  • Bilimsel Adı: Rasbora heteromorpha
  • Sıcaklık: 22-25 derece sıcaklık yeterlidir.
  • Barışçıllık: Barışçıldır.
  • Önerilen minimum akvaryum boyutu:  Minimum 50 santimetre akvaryumda bakılması önerilmektedir.
  • Seviye: Orta ve ileri seviye için uygun bir balıktır. Bakımı biraz tecrübe gerektirir.

Karma akvaryumların vazgeçilmez balıklarından biridir. Akvaryumun orta-üst bölümlerinde dolaşmayı severler.

Bitkili akvaryumlarda sürü halinde dolaşmayı severler. En az 6’lı gruplar halinde beslenmelidir. Aksi durumlarda ani ve erken ölümler yaşanabilir. İyi bakıldıklarında ortalama ömürleri 6-7 yıldır.

Hepçil beslenirler, canlı yemler beslenmelerinin önemli bölümünü oluştururlar. Ancak canlı yemleri sürekli verirseniz şımarırlar ve hazır yemleri reddederler. Arada marul, ıspanak gibi besin değeri yüksek bitkileri de yem olarak verebilirsiniz.

Heteramorpha, Borapatensis, Caudimaculata, Elegans, Kalakromu, Maculata, Meimkeni, Somphongsi gibi türleri bulunur ve akvaryumlarda sıkça karşımıza çıkarlar.

Rasbora bakımı yazımızdan Rasbora hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Rasbora Balığı Hangi Balıklarla Uyumlu Yaşar?

Rasbora balığı Sazangiller familyasındandır ve kendi türüyle oldukça uyumlu yaşayabilir. Agresif değillerdir, oldukça barışçıl oldukları da söylenebilir ancak zaman zaman bazı türlerle uyumsuzluk yaşayabilirler. Rasboralar hızlı yüzmeyi sevdikleri için, bazı balık türleri buna uyum sağlayamayabilir. ·        

Aynı zamanda küçük olduklarından büyük balıklarla aynı akvaryumlara konulmaz çünkü büyük balıklar Rasboraları yiyebilir. Gelin rasbora balığı hangi balıklarla uyumlu yaşar birlikte inceleyelim.

Moli Balığı

Genel olarak bakımı kolay bir balık türüdür. Akvaryum suyunun temiz olması çok önemlidir çünkü diğer birçok balığa göre daha çok beyaz benek, mantar ve diğer hastalıklara yakalanma ihtimali vardır. O da Rasbora gibi hem etçil hem otçuldur.

Yavrulama dönemlerinde erkek moliler biraz agresif olabilirler. Anne, baba yavrulara bakmazlar. Akvaryumda diğer balıklardan korunacakları alanlar olması çok önemli. Genel olarak Moli balıkları Rasboralarla en uyumlu balıklardan biridir.

Lepistes

Lepistes balığı da Rasboralarla iyi anlaşan balıklardandır. Lepistesler de suyun orta ve üst kısımlarında yüzmeyi severler. En barışçıl balık türlerinden biridir.

Onlar da akvaryumda bol bitki olmasından hoşlanırlar, saklanmak isterler. Bölgeci balıklardan olmadıklarından dolayı huzur içinde rasboralarla birlikte yüzebilirler.

Plati Balığı

Akvaryumda gerekli şartlar sağlanırsa, çok çabuk üreyebilen, canlı doğuran balıklardır. Çok büyük akvaryuma ihtiyaç duymazlar ancak Rasboralar sürü halinde dolanmayı sevdiklerinden akvaryumunuzun büyük olmasında, en az 120 litre, fayda vardır.

Plati balığını besleyecekseniz, her bir erkek plati balığı için en az 2 ila 3 dişi almalısınız. Ayrıca Rasboraların yeni doğan yavruları yememesi için bazı önlemler almayı ihmal etmemelisiniz. 

Kılıç Kuyruk

Hızlı büyüyen ve kolay üreyen Kılıçkuyruklar, Rasboralarla uyum içinde yaşayacak balıklardan biridir. Yaşları ilerlediğinde cinsiyetlerinin değişebilme özelliği ile diğer balıklardan ayrılan Kılıçkuyruk, kendi türüne ve aynı cinsine karşı agresif tavırlar sergilese de diğer balıklarla uyum içinde yaşayabilir.

Dayanıklı yapısı, hepçil olması, bitkili akvaryum sevmesi gibi faktörleri de ekleyince Rasboralarla iyi anlaşacakları ortaya çıkabilir.

Kuhli Loach Balığı

Tıpkı Rasboralar gibi Güneydoğu Asya’ya özgü bir balık olan Kuhlii Loach balığı, doğal ortamında yavaş akan nehirlerin, yapraklı, kumlu bölgelerinde yaşarlar. Rasboralarla aynı anavatana sahip olduklarından dolayı aynı suyu severler.

Akvaryumda boyları 8 ile 12 santimetreye kadar uzayabilir. Ortalama ömürleri ise 10 yıl civarındadır. Yılansı bir yapıda olan Kuhli, gündüzleri kendilerini kuma gömerler, geceleri aktif olarak dolaşırlar. Bu nedenle de Rasboralarla uyum içerisinde yaşayabilirler.

Neon Tetra

Bu balık çok küçük bir tetra türüdür. Yaklaşık 5 santimetre uzunluğa ulaşabilir. Vahşi doğada, Neon Tetra balığının ömrü sadece 1 yıl sürerken, akvaryumda yaklaşık 2 ila 5 yıllık bir ömür sürebilirler. Renklerinin ve üzerindeki şekillerin güzelliği nedeniyle pek çok akvaryumda yer alırlar.

Neon Tetra birçok Tetra türünden daha dayanıklıdır. Boyutları da Rasboralarla aynı olduğu için Rasbora balığı ile uyumlu yaşayabilecek balıklar arasında sayılabilirler.

Rasbora Balığının Akvaryumda Mutlu Olması İçin Gerekenler

Rasbora balıkları bitkili akvaryumlarda sürü halinde dolaşmayı severler. Bulundukları akvaryumlarda loş ortamların bulunmasına dikkat edilmelidir. Yüksek ışıktan rahatsız olurlar.

Genel olarak akvaryum koşullarına uyum sağlar fakat akvaryum suyunun yumuşak, hafif asidik suya sahip olması gerekir. İyi filtrelenen, düzenli su değişimi yapılan ve bakımlı akvaryumlarda ömürlerini uzatabilirsiniz.

Günde birkaç kez besleyebilirsiniz ancak verdiğiniz yemlerin 3 dakika içinde yenebilecek miktarlarda olması gerekir.

Yumurtlayan bir balıktır. Yumurtlamanın ardından 36 saat içinde yavrular yumurtadan çıkar ve 5 gün içinde serbest yüzmeye başlarlar.

Akvaryum dekorasyonunda yoğun yeşil bitkiler ve odun parçaları kullanabilirsiniz. Odun parçaları suyu yumuşatır ve Rasbora’nın doğal suyuna yaklaştırır. Böylece balıklarınız daha mutlu ve sağlıklı olur.

Sonuç olarak, bu yazımızda Rasbora balığını yakından tanıdık ve Rasbora hangi balıklarla yaşar sorusuna cevap arayarak karma bir akvaryum için Rasbora ile birlikte en ideal olabilecek balıkları listeledik.