Rasbora – Trigonostigma Heteromorpha

Trigonostigma Heteromorpha – Rasbora Hakkında Genel Bilgiler: Bitkili akvaryumlarda bir çok zaman sürü halde gezen balıklar olduğu için tercih sebebi olan bu balık sazansıgiller ailesindendir. Bakıldığı akvaryumlarda loş ortamlar olmasına özellikle dikkat edilmelidir. En az 6 …

Trigonostigma Heteromorpha - Rasbora1

Trigonostigma Heteromorpha – Rasbora Hakkında Genel Bilgiler:

Bitkili akvaryumlarda bir çok zaman sürü halde gezen balıklar olduğu için tercih sebebi olan bu balık sazansıgiller ailesindendir. Bakıldığı akvaryumlarda loş ortamlar olmasına özellikle dikkat edilmelidir. En az 6 lı sürüler halinde beslenmelidir. Sürü balığı olduğu için 6 lı sürülerden daha aşağı beslenmesi durumunda balıkların kaybedilme durumu olasıdır. Doğasında hafif akıntılı Orman nehirlerinde ve bataklığa bağlanan kollarda yaşamını sürdürdüğü için besleneceği akvaryumun bitkili akvaryum olması ve dekorlandırmanın mümkün mertebe dal kütük gibi metaryeller ile yapılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca dekorlar yapılırken balıkları arada bir gireceği ve hoşuna gideceği loş ortamlar yani mağaralar yapmakta fayda vardır. Yüksek ışıktan genellikle rahatsız olacakları için bu loş ortamlarda kendilerini huzurlu hissederler. Besleneceği akvaryumun ebadı en az 60×30 taban ölçülere sahip olmalıdır lakin daha büyük akvaryumlarda beslenmesi durumunda sürü halinde yüzüşlerini başlattıkları akvaryumun bir ucundan diğer ucuna kadar süner gibi gidişleri hobicinin çok hoşuna gideceği için ideal uzunluk olarak akvaryumun 100 cm civarında tutulması çok daha görsel ve iyi olacaktır.

Balığın doğal ortamında beslenmesinde severek yediği kurtcuklardan dolayı akvaryumlarda beslenirken bu yapıya yaklaşmak adına kurutulmuş tubifex verilebilir. Sakin canlılar oldukları için karma akvaryumlarda bakılabilir uyum sorunları yoktur. Genellikle Neon Tetra grupları ile bitkili akvaryumlarda beslenmekte ve rastlanmaktadır. Beslendiği akvaryuma kurutulmuş tanen içerikli bir miktar yaprak (kontrollü ve ölçülü olarak) eklenmesi faydalı olacaktır.

Latincedeki İsmiTrigonostigma Heteromorpha
Coğrafik KökeniMalezya Yarımadası, Singapur, Borneo ve Tayland/Sumatra arası.
Beslenme BiçimiHem otçul hem etçil. Pul ve granül yemi ayırt etmeden yerler arada bir kurutulmuş tubifex verilebilir severek yerler.
Davranış BiçimiSakin
Kendi Türlerine DavranışıBarışcıl
Yüzme SeviyesiOrta ve yüzeye yakın seviye.
Cinsiyet AyrımıErkeklerince daha canlı renkli iken dişiler daha yuvarlak bir karın yapısına sahiptir.
ÜremeYumurta bırakarak ürerler bıraktıkları yumurta ısıya bağlı olarak ortalama 25-35 saat sonra çatlar ve yavrular çıkarlar.
Sıcaklık22-25°C – Üreme için 27°C
En Fazla Büyüdüğü Boy3-4 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi30-50 Litre
Su SertliğiOrta
Ph5 -7

Trigonostigma Heteromorpha – Rasbora Hakkında Resimler:

Trigonostigma Heteromorpha – Rasbora Hakkında Video: