Sump Nasıl Yapılır, Sump Nedir, Sump Ne İşe Yarar

  En Revaçta Olan Filitre Sistemi Sump Hakkında Bilgiler Sump, çok yönlü, çok çeşitli ve maliyeti az filitrasyon sistemidir. Tankın ebatlarına göre değişen sump ebatları yine tanka göre belirleyeceğiniz bölmelerden oluşur. Çalışma prensipi: Ana tankın …

 

En Revaçta Olan Filitre Sistemi Sump Hakkında Bilgiler

Sump, çok yönlü, çok çeşitli ve maliyeti az filitrasyon sistemidir. Tankın ebatlarına göre değişen sump ebatları yine tanka göre belirleyeceğiniz bölmelerden oluşur.

Çalışma prensipi: Ana tankın alt camından açacağınız bir delikten, tankın hemen altında duran bir tanka su akmasıyla gerçekleşir. Bu su, dolduğu akvaryumda yani aşağıdaki akvaryumda, kademeli bir geçiş yaptıktan sonra motor kısmından yeniden ana tanka basmaktır bu sayede su döngüsü devamlı olarak devam etmektedir.

Yani tankımızdaki su, her zaman 2 tank arasında dönmektedir. Sump’a su ilk bölmeden girer, ilk bölmeye dolan su aşağıdaki boşluktan 2.bölmeye geçer. Bu şekilde genel de 4-6 bölmeden oluşan sump sisteminde aslında sınır yoktur.

Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza ve tankın en iyi nasıl filtrelemek istediğinize bağlıdır.

En son bölmede de suyu tekrar yukarı basan pompa olacağı için, gelen su direk pompanın ucuna monte edilmiş hortum, boru vs gibi bi aparat ile basılır.

Ve bu şekilde sonsuz bir döngü oluşmuş olur.

Sump sisteminde dikkat etmemiz gereken bazı konular;

Tankın ebatlarına göre sump yaptırmak;

Örneğin 250 LT’su kapasiteli bir tank var. Bu tanka mutlaka en az 3′te 1′i kadar sump yapmalısınız.
Tabii ki bu ölçü akvaryumdaki balık sayısına ve diğer nedenlere göre değişiklikler gösterebilir. 20 üzeri balık yüküne sahip olduğunuz bir deniz akvaryumunuz varsa 80 Lt. kapasiteli bir sump size yetmeyebilir. Ayrıca buna bu balık yüküne göre Protein Skimmer’ınızın da güçlü olması gerekir. Protein Skimmer konusunu ilerleyen günlerde işleyeceğim.

Sump’tan tanka, suyu yukarı basmak için kullanacağınız motor;

Bu konu tanka açacağınız deliğin büyüklüğü, kullandığınız boruların kalitesi su taşıma kapasitesine kadar farklılıklar gösterir. Mutlaka ve mutlaka tankın litresine dengeli oranda sump motoru almalısınız.
Eğer sump’ı kendiniz yapmaya çalışacaksınız mutlaka forumlardan ve işi bilenlerden yardım almayı ihmal etmeyin. Sump’ta yapılan yanlışlıklar, motorun yanmasına, akvaryumun taşmasına veya sump’ın taşmasına neden olabilir.
Sump’ta yapacağını bölmelerin mesafesi, suyun geçeceği alanın yüksekliği gibi matematiksel işlemler çok önemlidir.

Yukarıdaki videolardan da görebileceğiniz gibi sump sistemi gerçekten teknik bilgi ve sabır isteyen bir konudur. Bu mimari yapıyı forumlar ve bu yapıyı daha önceden yapmış kişilerden bilgi ve paylaşımlar toplamayı unutmayın.

Sump’ta kullanacağınız boruların çapına ve niteliklerine dikkat edin;

Yukarıda anlatımını yaptığım gibi motor ve borular çok önemlidir. Eğer motorunuzun gücüne dengesiz, daha geniş çapta bir boru ile sump’a su akıtırsanız, su gelimi çok fazla olacağından motor bunu basmakta zorluk çekecektir. Aynı zamanda tanktaki su da hızla boşalacaktır. Bu da sanki akvaryumun suyunu tam olarak doldurmamışsınız gibi görünerek canınızın sıkılmasına ve değişikliğe gitmenize neden olacaktır.

Sump’ın camına açacağınız deliğin nerede olduğuna dikkat edin;

Örneğin; 60 cm yüksekliği olan tankın arka camına, tabandan 30 cm yükseklikte 8 cm çapında bir delik açtınız. Herşey güzel çalışıyor. Açılan delik teki taşırma kulesi ucuna çekvalf takmanız sizin emniyetiniz için iyi olacaktır.

Peki elektrikler kesilirse ne olur ?

Ana tankta yapmış olduğumuz taşırma kulesinin seviyesinin altına inemez bu neden ile alt sump bölmesinde her zaman taşırma payı kadar litre fazla su almasına özen gösterin.

Sanırım sump sistemini tanıta bildim çalışma prensibi ve şekilleri kişinin hayal gücüne göre değişmektedir.

 

Konu ile ilgili düşünceleriniz ve sorularınız için buradan destek alabilirsiniz.

 

 

Çeviri yapılan kaynak: www.AqueonProducts.com

Sağlıklı hobiler.

Dip not: Makalelerim izinsiz kopyalanamaz paylaşılamaz.

Müfit SAVAŞ