SunSun HW-603B Dış Filtre Detaylı İnceleme – Resimli Anlatım

SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi – Resimli Anlatım   Sizlerle bitkili akvaryum için özellikle nano bitkili veya normal akvaryumlar için güzel bir alternatif olabilecek bir filtre incelemesi yapacağız. Bilindiği üzere küçük ebatlarda olan yani nano …

SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi – Resimli Anlatım

 Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (5)

Sizlerle bitkili akvaryum için özellikle nano bitkili veya normal akvaryumlar için güzel bir alternatif olabilecek bir filtre incelemesi yapacağız. Bilindiği üzere küçük ebatlarda olan yani nano akvaryumlar için filtreleme oldukça sorun yaşanan bir ekipman. Sorundan kastımız özellikle bitkili olup da co2 veriliyor ise genellikle şelale filtreler tercih edilmekte. İç filtre seçimi yapılsa akvaryum ebatları küçük olduğu için yer sorunu olmakta, şelale filtre ise co2 tarafında suyun yüzeyini fazla hareketlendirdiği için tam olarak işimizi görememektedir. Özellikle biyolojik filtrasyonun çok büyük önem taşıdığı akvaryumlarımız için gerek döngünün iyi olması gerekse akvaryum balıkları ve diğer canlılar açısından dış filtre en iyi seçim olmaktadır. Bu yüzden ebatları ortalama 40-50cm civarı ve su hacmi ortalama 100 litreye kadar akvaryumlar için SunSun Hw-603B Dış Filtre gayet güzel bir seçim olabilir. Gerek küçük yapısı gerekse enerji sarfiyatı açısından ve de ses yönünden hassas bir çok hobicinin oldukça sessiz olmasından dolayı tercih edilerek akvaryumlarda yerini alacağa benziyor. Filtrenin silindirik yapıda olması yani kovasız olması filtrenin içerisinde toplanan tortu kaçaklarını önleyeceği için avantaj sağlıyor.

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre Teknik Özellikleri

Enerji Tüketimi: 6w

Su basış yüksekliği: 85cm

Su devirdaim: 400 lt/h

Şebeke 220v-240v 50hz elektrik gereksinimi var.

Motor mili: Metal

Kova yapısı: Silindirik – sepetsiz

Kova hacmi: Yaklaşık 2lt.

Ses Durumu: Oldukça sessiz, çalıştığını anlamak için motora dokunmak gerekiyor ancak titreşiminden anlaşılıyor. İlk kurulumda içerisindeki havayı atmadığı esnada çok çok az bir vızırtı yapabiliyor lakin havasını atınca bu ses de ortadan kalkıyor.

Üst kapakta turuncu renkte, diğer bağlantı vanası ve motor bağlantı kısmında beyaz olmak üzere su sızmalarına karşı bir oring kullanılmış ve kapağında dört adet şeffaf mukavemetli plastik klipsi ile güzel bir kapanma oluyor.

SunSun Hw-603B Dış Filtre Kutu İçeriği:

1- Beyaz kova

2- Pompa Motoru

3- Vana – 1 adet lakin 2 adet olsa çok daha rahat olurdu temizlikte işe yarardı.

4- 3 adet mavi sarı ve siyah biyolojik sünger

5- 2 Adet yeşil şeffaf renkte hortum

6- Emiş için boru aksamı ve uç kısıma süzgeç

7- Şelaleme aparatı

8- Su çıkışı için gerekli aparat

9- Yeterli sayıda ve kalitesi tatmin edici yumuşak bir yapıda 4 adet vantuz.


SunSun Hw-603B Dış Filtre kutu yapısı;

Kutusunu elinize aldığınızda filtrenin küçük bir yapıya sahip olduğunu anlayabiliyorsunuz.

SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (1)

 

Kutu Kalitesi: Kutu oldukça kaliteli bir yapıya sahip

SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (2)

 

Kutunun yandan görünümü, filtre içerisinde çıkacak süngerlerin dizilimi ve teknik özelliklerini gösterir resimleri var.

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (3) SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (4)

 

Kutunun diğer bir yüzü, normalde Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre kovası beyaz yapıya sahip olan modeli lakin SunSun Hw-603B Dış Filtre kovası şeffaf olan model. Tercih tabii ki bakteri kültürü gelişimi ve korunmasının iyi olması için beyaz içerisine ışık almayandan yana olmalı.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (5)

 

 

Kutu içeriği;

Kutuyu açtığımızda oldukça güzel yerleştirilmiş filtre ve diğer parçalarının olduğu beyaz kutuyu görüyoruz.  Filtre havalı naylona sarılmış vaziyette muhafazası düşünülmüş, elektrik kablosu ise güzelce toplu halde bir kablo bağıyla bağlanmış.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (6)

 

Filtre hortum bağlantı aparatları;

Kutu içerisinde çıkan aşağıdaki resimden de anlaşılacağı üzere küçük kutu içerisinde filtrenin kova haznesi hariç diğer bağlantı aparatları bulunmakta. Hortum, emiş borusu, çıkış borusu ve aparatları, şelaleleme aparatı ile vana mevcut. Ayrıca ilk defa kurulum yapacaklar için kullanım kılavuzu da var lakin sevindirici olduğu kadar üzücü bir durum söz konusu kılavuz Türkçe değil İngilizce. Hiç yoktan iyidir düşüncesiyle kılavuzun sayfalarındaki resimli anlatıma bakıldığında da filtre kurulumu yapılabilir.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (7)

 

 

Beyaz kutu içerisinde yukarıda da anlattıldığı üzere hortum ve diğer bağlantı aparatlarını aşağıda detaylı şekilde görebiliyoruz.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (8)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (9)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (10)

 

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre; resimde görüldüğü üzere motor aksamı filtre üzerinde bütünleşik halde değil ve alt su çıkışnın üzerine monte edilmiş halde kutu içerisinden çıkıyor. Normalde bütün filtrelerde kovanın üstünde kapalı halde bizim göremeyeceğimiz şekilde olmakta lakin SunSun Hw-602B Dış Filtre kendine has bir yapıda dışarıya konumlandırmış bu sebepten dolayı herhangi bir ısınma da söz konusu değil. Bunun bir sebebi muhtemelen filtrenin küçük yapıda olmasından dolayı genellikle küçük yani nano akvaryumlar için düşünüldüğünden bu tip akvaryumların dolaplarının da küçük olma ihtimalinden yerden kazanmak maksatlı olabilir. Filtre motorunun alt tarafta olması haliyle alışılmışın dışında bir durum.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (11)

 

Üst kapak oring conta ve teknik bilgi etiketi;

Filtre kovasının üstünde 4 adet şeffaf plastik klips ile kovaya sabitlenmiş su girişinin olduğu kapak kısmında su sızmalarına karşı turuncu renkte oring conta kullanılmış ve bu conta kullanıcının insiyatifine bırakılmadan yağlanmış olarak geliyor. Ayrıca bu kapak üzerinde filtrenin özet teknik bilgileri için bir etiket yapıştırılmış. Etiket üzerinde filtrenin Hw-603B model bilgisi, çalışma voltaj/hz bilgisi, 6w enerji tüketimi yaptığı ve saatte 400 litre su devirdaim edebileceği bilgisi yer alıyor.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (12)

 

 

Alttaki resimde yukarıda bahsedilen turuncu oring contanın yakından çekimi mevcut.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (13)

 

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre Kova İçeriği;

Kovanın içerisine göz atmaya başladığımızda üstte kapak ile sünger arasındaki mesafenin korunması için ve ızgara aparat bulunmakta. Su girişi üstten olacağı için kapak ile bu ızgara aparat arasında seramik boncukların olmasında fayda vardı lakin kutu içeriğinde seramik boncuklar çıkmıyor yani kullanılmamış.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (14)

 

 

Kova içerisinde üstten birinci sırada mavi biyolojik sünger, ikinci sırada sarı biyolojik sünger ve üçüncü sırada siyah biyolojik sünger ve de en tek katlı altta elyaf çıktı. Kutu üzerindeki ve kılavuzundaki sıralamaya bakıldığında tam tersi olması gerekiyor yani birinci sırada siyah sünger, ikinci sırada sarı sünger ve en altta ise mavi sünger olması gerekiyor muhtemelen sıralama yanlış yapılmış. Bu sıralamaya dikkat etmekte fayda var. Diğer yandan süngerlerin gözenek yapılarına bakıldığında aralarında çok fark yok gibi görünmekte.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (15)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (16)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (17)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (18)

 

 

Süngerleri aldıktan sonra kovanın en altında su çıkışı için motorun rahat su alması ve altta su birikmesi açısından süngerlerin çıkış deliğine engel olmasını önlemek maksatlı en üstte çıkan ızgara aparatı bulunmakta.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (19)

 

 

Izgara aparatını aldıktan sonra su çıkışı için açılan deliğin başarılı bir şekilde monte edildiği ve bu aksamın üzerinde de beyaz oring conta kullanıldığını görüyoruz.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (20)

 

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre Kurulum;

Bütün malzemelerimizi kova içerisine güzelce dizdikten sonra kapağı dikkatlice kapatıyoruz bu esnada 4 adet karşılıklı olarak konmuş klipsleri karşılıklı olarak 2 şerli şekilde kapatmaya dikkat etmemiz klipslere zarar vermememiz açısından önem arz etmekte. Aksi halde tek tek kapatma yoluna gitmemiz durumunda klipslere fazla yük binme ihtimali olacağı için zorlamadan dolayı kırılma olabilir. Sonrasında vanamızı filtrenin üst kapak kısmındaki su girişi kısmına yiv kaptırmamaya dikkat ederek vidalıyoruz ki zaten çok kolay bir vidalama oluyor. Vanayı taktıktan sonra hortumun 1 tanesini bu vananın ucuna takıp sıkıştırma somunu aparatını sıkıyoruz sağlam olduğuna emin olduğunuz noktada bırakın ve bir veya yarım tur dahi olsa çok fazla sıkmamaya özen gösterin aksi halde bu sonunu çatlatabilirsiniz. Normalde plastik kalitesi tahmin ettiğimde daha iyi çıktı bir sıkıntı göstermeyecek kadar güven verse de çok zorlamamak gerekiyor. Üst tarafta işimiz neredeyse bitti ve alt tarafta filtrenin alt su çıkış kısmına motoru vidalıyoruz, motorun üç kısmına da üstte olduğu gibi hortumu takıp sıkıştırma somunu ile sağlamlaştırıyoruz. Filtremiz neredeyse kullanıma hazır duruma geldi lakin hortumun diğer ucuna takılacak olan aparatlarımız var tabii ki.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (21)

 

 

Hortumun filtreye bağlantısı için arada kullanılan gerek vana gerekse motor bağlantı kısmının içerisine baktığımızda oring kullanımı olduğunu görüyoruz. Oringler beyaz renkte ve yağlanmış olarak geliyor. Yağlama yapılmasındaki maksat bilindiği üzere hem oring yatağına ilk takım esnasında rahat ve düzgün oturur hem de ömrü uzun olur. Oringler takılırken haliyle kıvrılma yapacağı için eğer yağlama olmasa idi hem düzgün yerleşmeyecekti hem de kıvrılmış kalacaktı, yağlama sayesinde kıvrılma kendiliğinden normal halini alacaktır. Farklı alanlarda kullanılan oringler için de bu bilgiyi göz ardı etmeden uygulamakta fayda var.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (22)

 

 

Diğer yandan merakımı gidermek için filtrenin normal kullanımında motorunun aşağıda olması durumunun tam tersini denedim. Yani motor altta ve vananın yukarıda olması gerekirken olması gerekenin tam tersini uygulayıp motoru üst tarafa vanayı alt tarafa takıp denedim ve sorun olmadı bu şekilde de stabil bir şekilde çalışmakta. İlk kurulumda bu şekilde motoru yanlışlıkla veya bilerek üst kısma takacaklar için sorun teşkil edecek bir durum söz konusu değil. Tabii yukarıda bahsettiğim sünger sıralamasını tam tersine yapmak gerekiyor ve elyafı en üste koymak gerekiyor. Ben şu anda akvaryumumda bu şekilde kullanıyorum, sanırım alıştığımız mantıkta ilerleme isteğinden olsa gerek böyle kullanmaya başladım. Bağlantı aşamasında uyumsuzluğu ile ilgili herhangi bir sorun çıkmadı yani her iki tarafada rahatlıkla bağlantı yapılabiliyor.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (23)

 

 SunSun Hw-603B Dış Filtre Motor Aksamı;

Filtrenin motor aksamının içini görmek istediğimizde önce resimde görülen vidayı yıldız yada kontrol kalemi ile açmamız gerekiyor. Bunun öncesinde motor pervanelerini de resimde görüyoruz, buna ilaveten bu aksamda da yine beyaz oring conta kullanılmış yine yağlanmış ve güzelce yerleşimi olmuş şekilde.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (24)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (25)

 

Bahsedilen vidayı aldıktan sonra motorun milini tutan diğer filtrelerde de olduğu gibi küçük kapağı çıkartmak için sağa doğru çevirmemiz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra çıkan motor mil yatak kapağının da etrafında beyaz yağlanmış oring conta olduğunu görüyoruz.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (26)

 

İşte motorumuzun pervane takımı ortaya çıktı, filtre üzerinde her ne kadar çok büyük bir eksiklik gibi düşünsek de inşallah sorun çıkartmaz, mıknatıs ve pervane takımı içerisindeki Mil maalesef metal olarak üretilmiş. Seramik milli olsaydı çok daha iyi olacaktı mil ömrü çok daha uzun olurdu.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (27)

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre Su Emiş ve Çıkış Aparatları;

Su emiş ve çıkış aparatlarını yan yana getirdiğimizde çıkış aparatının aralığının dar olduğunu görüyoruz. Bu yüzden akvaryumunuzun etrafında çerçeveleri var ise resimde görüldüğü üzere zorluk yaşanıyor. Emiş aparatı bir miktar çıkış aparatından geniş olduğu için çok fazla sorun çıkartmıyor lakin çıkış aparatı dar olduğu için akvaryum çerçevesine yani üst duvarına sabitlemekte güçlük yaşanıyor, bunu da vantuzlar sayesinde sabitleyerek çözebiliyoruz ben bu şekilde yaptım. Normalde filtre küçük çapta üst kısmı çerçevesiz yani cama cam akvaryumlarda hiçbir sıkıntı çıkarmaz. Buna çözüm olarak diğer farklı bir öneri ise bir miktar cüzzi masraf çıkartsa da Eheim 2213 gibi filtrelerin baston aparatı işimizi oldukça rahatlatacaktır kullanılabilir. Bunu sadece su çıkışı için yapmamız yeterli. Bunun dışında farklı bir çözüm olarak elektrik köşe boruları olan L şeklindeki malzemeden 2 adet alıp bu 2 parçanın arasına da 4-5cm civarı elektrik boru takıp kullanılabilir. Bu sayede U şeklinde bir aparatı kendimiz yapabiliriz, bu aparatı yaparken sızdırma için tedbir amaçlı hızlı yapıştırıcı ile birleştirme yapılabilir lakin en sağlıklısı yine 2213 veya uyumlu baston almak en doğrusu olacaktır.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (28)

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (29)

 

 

SunSun Hw-603B Dış Filtre İlk Su Çekimi;

İlk su çekişi için kılavuzunda ağız yolu ile sifonlama gösterilmiş lakin bunun için pratik bir çözüm var. Normalde kullandığımız sifonlama hortumunun ucundaki aparatı alıp filtre çıkışına taktıktan sonra sifonlama yapınca filtre içerisine su dolmaya başlıyor ve işimizi bu şekilde halletmiş oluyoruz. Bu işlem esnasında filtreyi çalıştırmıyoruz, fişi çekili vaziyette iken yapıp filtre içerisine tamamen su dolmasını bekliyoruz ve artık su dolma işlemi bitene kadar bekliyoruz. Filtrenin su çıkış hortumunun belirli bir seviyesine kadar su gelip artık hareketsiz hale geldiğinde filtremizin fişi takılmaya hazır hale gelmiş oluyor. Artık filtremiz çalışmaya hazır hale gelmiş durumda ve Ya Allah Bismillah deyip fişini takıyoruz.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (30)

SunSun Hw-603B Dış Filtre İlk Çalıştırma Anı;

Filtremiz su basmaya başlıyor, ilk etapta her ne kadar filtre içerisine su doldurduktan sonra çalıştırmış olsak da içerisinde kalan bir miktar havanın etkisi ile tam performanslı olarak su çıkışı gözlemlenmeyebilir. Filtrenin pompası olmadığı için havasını atma işlemi için vanasını birkaç saniyeliğine kapatıp açmak faydalı olacaktır. Diğer yandan havanın atımını hızlandırmak için filtreyi dikkatli şekilde bulunduğu yerde sallamakta hava atımına yardımcı oluyor. Ben bu iki yöntemi de uyguladım ve içindeki havasını attığında verimi biraz daha arttı. Diğer büyük filtrelerde olduğu gibi aman aman bir hava atma durumu söz konusu değil ki büyük filtrelerde bu işlem aşamasında filtre neredeyse su çıkışı durma noktasına kadar gelebiliyorken bu filtrede bu derece bir işlem olmuyor.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (31)

 

 

Yukardaki resimde görüldüğü gibi su çıkış aparatının ucuna herhangi bir aparat takmadan da kullanılabilir lakin kutu içerisinde çıkan aşağıdaki resimde görülen uç taraftaki aparatı kullanmakta fayda olacağı kesin. Filtre su çıkışında suyun daha dar bir alandan geçerek bir miktar daha akıntıya katkı sağlamasından dolayı kullanmanızı öneriyorum.

Sun-Sun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi - Resimli Anlatım (32)

 


SunSun Hw-603B dış filtremizi artık kullanmaya hazır hale getirdik ve hayırlısı ile akvaryumumuzda iç filtrenin verdiği görüntü kirliği, alan kısıtlaması, yetersiz biyolojik filtrasyon, akvaryum camında yapışık olmasından dolayı verdiği ses yani uğultudan kurtulma, iç filtreye oranla akvaryum balıkları ve akvaryum bitkileri için daha sağlıklı ve hastalıksız balıklar, düşük güç tüketimi gibi birçok nedenden dolayı tercih edilebilecek bir dış filtre.  Sessiz dış filtre arayanlar, hesaplı ve kaliteli dış filtre arayanlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Piyasada 50-70 TL kdv dahil fiyatla satılmakta ve iyi bir araştırma ile kargosu dahil 50 TL kdv dahil bir fiyata sahip olma durumunuz söz konusu. Diğer yandan iç filtrenin haftalık temizliği, temizlik esnasında akvaryumdan alırken içerisine topladığı tortu ve kirleri akvaryuma bırakması gibi dertlerden de kurtulmuş oluyoruz. Bir diğer hususa da dikkat çekecek olursak iç filtreye verilen paraya karşılık enerji tüketimini kıyasladığımızda makul seviyede bir güç tüketimi var ve güç tüketimi alacağınız iç filtre ile aynı seviyede olsa bile yukarıda bahsettiğim nedenler arasında akvaryum için ciddi önem taşıyan akvaryumda biyolojik döngü sebebiyle tercih edilmeli.

Son olarak Fiyat/Performans ürünü diyebiliriz…

SunSun Hw-603B Dış Filtre Artıları;

Küçük akvaryumlar için ideal olması

Oldukça sessiz olması ki sesini duymanız yada hissetmeniz için motoruna dokunmanız gerekiyor.

Enerji tüketiminin 6w gibi çok az olması

Silindirik yapıda olup kovasız olmasından dolayı bünyesinde toplayacağı partikülleri dışarı verme ihtimalinin az olması/olmaması.

Küçük akvaryumlarda iç filtrenin verdiği görüntü kirliliği ve alan kısıtlamasından kurtulmuş oluyoruz.


SunSun Hw-603B Dış Filtre Eksileri;

Metal milli olması

Tek vanalı olması

Kutu içeriğinde seramik boncuk olmaması

Su çıkış aparatındaki aralığın dar olmasından dolayı çerçeveli akvaryumlarda montaj sorunu çıkartması.

Kullanım kılavuzunun Türkçe olmaması, çok büyük sıkıntı değil resimlerle anlatılmış gerekenler lakin olsaydı daha iyi olurdu.

İlk su çekişi için pompasının olmaması.

Faydalı olması dileğiyle…

Hakan GÖZEL

Bu makale iznim alınmaksızın alıntı yapılamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Konu ile ilgili önerilerinizi ve sorularınızı forumumuzda buradan yapabilirsiniz.