Tetrazon – Kaplan Barb – Puntius Tetrazona

  Tetrazon – Kaplan Barb – Puntius Tetrazona Hakkında Genel Bilgiler: Bilimsel adları Puntius tetrazona olan ve Tetrazon adıyla bilinen akvaryum balıklarının Coğrafi Kökenleri Endonezya, Sumatra, Palembang Eyaleti ve Borneo’dur. Bu türlerin yaşam alanları için …

 

Tetrazon – Kaplan Barb – Puntius Tetrazona Hakkında Genel Bilgiler:

Bilimsel adları Puntius tetrazona olan ve Tetrazon adıyla bilinen akvaryum balıklarının Coğrafi Kökenleri Endonezya, Sumatra, Palembang Eyaleti ve Borneo’dur. Bu türlerin yaşam alanları için henüz net bir bilgi bulunmamaktadır fakat bu türün benzerleri ormandaki akarsular ve nehir kollarını tercih etmektelerdir.

Hem etçil hem otçul olduklarından doğada öncelikli olarak solucanlar ve böcekler, akvaryum ortamında ise kondisyonları ve daha düzenli renkler için kan kurdu, su piresi gibi seçenekler daha iyi olacaktır. Tetrazonları sadece protein içeren besinlerle beslemek doğru değildir. Bitkisel içerikli olan pul ve granül yemlerle de desteklenmelidir.

4-5 yıl kadar ömürleri olan Tetrazonlar çok hareketli olmakla birlikte agresif bir yapıya sahiptirler. Akvaryumdaki diğer balıklara zarar verme olasılığı çok yüksektir. Akıntıya karşı yüzmekten zevk alan bu balıklarda erkekler dişilerin ilgisini çekmek için sürekli birbirleriyle mücadele içerisindedirler.

Tetrazonların Green, moss, albino ve gold gibi yapay olarak üretilen varyateleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları popülerlik kazanmış ve yaygın olarak beslenmektedir.

Latincedeki İsmi Puntius tetrazona
Coğrafik Kökeni Sumatra, Borneo ve Endonezya.
Beslenme Biçimi Hem etçil hem otçuldur.
Davranış Biçimi Agresif
Kendi Türlerine Davranışı Orta derece agresif
Yüzme Seviyesi Orta
Cinsiyet Ayrımı Yetişkin olan erkekler dişilerden biraz daha küçük ve daha incedirler.
Üreme Yumurta saçarak ürerler.
Sıcaklık 22-26°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 6 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 70-80 Litre
Su Sertliği Yumuşak – Çok Sert
Ph 6,0-8,0