Kardinal Neon Tetra – Paracheirodon Axelrodi

  Kardinal Neon Tetra – Paracheirodon Axelrodi Hakkında Genel Bilgiler: Latince adları Paracheirodon axelrodi genel olarak bilinen bu akvaryum balıklarının halk arasındaki adları ise Kardinal Neon Tetra dır. Barışçıl olmaları sebebiyle karma akvaryumlarda rahatlıkla beslenebilirler. …

 

Kardinal Neon Tetra – Paracheirodon Axelrodi Hakkında Genel Bilgiler:

Latince adları Paracheirodon axelrodi genel olarak bilinen bu akvaryum balıklarının halk arasındaki adları ise Kardinal Neon Tetra dır. Barışçıl olmaları sebebiyle karma akvaryumlarda rahatlıkla beslenebilirler. Beslenmeleri konusunda 6’lı sürü tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Eğer sayı daha az olursa yalnız olarak dolaşarak kendilerine stres yapıp ve böylece hastalıklara karşı dirençleri azalacaktır. Bitkili akvaryum ortamlarını severler.

Gurami ve cüce çikletlerle çok güzel dostluklar kurabilirler. Karanlık ortam şartlarında renk atarak transparan bir görünüme sahip olabilirler. Sonrasında ışıklı bir ortama aldığınız da renkleri 10 – 15dk içerisinde kendi orijinal haline gelecektir. Akvaryum malzemeleri olarak loş ışıklandırma, koyu renkli kum seçimi ile güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Unutmayın ki akvaryum arka plan görünümü ne kadar koyu olursa balıklar kendilerini o kadar güzel ön plana çıkaracaklardır. Ayrıca burda atlayamayacağımız önemli bir detay daha mevcuttur.

Kardinal Neon Tetra akvaryum ortamlarının sularının oldukça temiz tutulması önemlidir. Toksik maddelere karşı duyarlılığa sahiptirler. Normal neon tetralar ile genellikle karıştırılırlar, bu ayrımı üzerindeki mavi kırmızı renklerin kuyruklarına kadar keskin bir şekilde ilerlemesinden ayırt edebilirsiniz. Cinsiyet ayrımları konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Dişilerin daha büyük ve yuvarlağımsı olması erkeklerin ise daha ince bir görünüme sahip olması size bu konuda yardımcı olabilir.

Latincedeki İsmi Paracheirodon axelrodi
Coğrafik Kökeni Güney Amerika
Beslenme Biçimi Etçildirler, pul yemleri de severek yerler. Granül yemlere de hayır demezler.
Davranış Biçimi Barışçıl.
Kendi Türlerine Davranışı Barışçıl.
Yüzme Seviyesi Orta ve yüzey seviyeler.
Cinsiyet Ayrımı Cinsiyet ayrımları zordur fakat erkekler daha ince bir görünüme sahiptir.
Üreme Karanlık bir ortamda bitkili bir akvaryumda 1 dişi ve 1 erkek bırakılıp ışıksız bırakılır genellikle 400-500 civarı yumurta dökerler ve bunu akşama doğru gerçekleştirirler özetle loş bir ortam beklerler.
Sıcaklık 23-27°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 4-4,5 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 40 – 50 Litre
Su Sertliği Çok yumuşak – Sert
Ph 3,0-7,0