Riccia Fluitans

Riccia Fluitans için Genel Bilgiler: Genellikle hi-tech tanklarda çim görünümü vermek için kullanılır. Bitki su içerisinde yetişrildiği gibi su üstünde de yetiştirilme imkanı vardır. Kayalar, küçük taşlar ve kütüklere misinalar ile sarılıp yetiştirilebilir. Hi-tech tanklarda …

Riccia Fluitans

Riccia Fluitans için Genel Bilgiler:

Genellikle hi-tech tanklarda çim görünümü vermek için kullanılır. Bitki su içerisinde yetişrildiği gibi su üstünde de yetiştirilme imkanı vardır. Kayalar, küçük taşlar ve kütüklere misinalar ile sarılıp yetiştirilebilir. Hi-tech tanklarda gelişimi co2 ve ışık seviyesinin yüksek olmasında dolayı oldukça hızlı olur. Sık sık budanması gerektiği için yetiştirilmesi zor ve zahmetlidir. Kullanıldığı akvaryum ortamında budamasının gecikmesi durumunda bitki bir süre sonra köklerinden koparak su yüzeyine çıkar ve gelişimini su üstünde devam ettirir. Canlı doğuran akvaryumlarında sıklıkla kullanılır su üstünde veya su içerisinde yavruların saklanmasına yardımcı olmasıdır. Bitki besin ihtiyacı açısından obur olduğu için gübrelemede özellikle nitrat gübrelemesine ve nitrat seviyesine çok dikkat etmek gerekir. Nitratı tabir yerinde ise sünger gibi çeker yani kullanır. Bitki su üstünde büyütülmek istendiğinde ışığı keseceği için gelişimine dikkat etmek gerekir kontrol altında tutulmalıdır.

Dekor amaçlı kullanıldığı için bitkini belli bir bölgesi yoktur akvaryumun değişik bölgelerinde kullanılabilir. Bitkiden tamamen kurtulmak için sorun yaşanabilir. Akvaryumda hepsinin topandığını ve bitirildiğini düşündüğünüz anda kıyıda köşede cama yapışmış veya başka bir bitkini yaprağının altında saklı kalmış 2-3mm lik bir parçası bile gelişmeye devam edecektir. Akıntıdan hoşlanmaz ve gelişimi akıntılı ortamda oldukça zayıflar hatta bitkinin kaybolup gittiğine bile rastlanabilir.  Hi-tech ortamda bolca fotosentez yapar, özel olarak co2 ve gübreleme ihtiyacı vardır. Gerçek formunu hi-tech tanklarda çok rahat yakalabilir. Low-tech tanklarda da bakılabilir.

 

Bitkinin Yeri İsteğe göre her bölgede.
Yüksekliği 1-5 cm Civarı
Genişliği Kullanım durumuna göre değişir
Işık İhtiyacı 0,40w/lt – 0,80w/lt Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Co2 – İyi seviye Işık – Gübreleme
Sıcaklık 10 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 25 °C
Ph toleransı 5 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Çok yumuşak – Sert

 

Riccia Fluitans Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: