İkola – Tropheus Sp.

Tropheus Sp. İkola Hakkında Genel Bilgiler: Kumluk ve bitki olmayan alanlardan hoşlanan ikolaların beslenmesi için çoklu gruplar halinde olması gerekir. Suyun filtralizasyon işlemi için gerekli çalışmaları özenle yapmalısınız.  Ikolalar düzensiz su değişimleri ve diğer oluşabilecek …

Tropheus Sp. İkola (3)

Tropheus Sp. İkola Hakkında Genel Bilgiler:

Kumluk ve bitki olmayan alanlardan hoşlanan ikolaların beslenmesi için çoklu gruplar halinde olması gerekir. Suyun filtralizasyon işlemi için gerekli çalışmaları özenle yapmalısınız.  Ikolalar düzensiz su değişimleri ve diğer oluşabilecek negatif etkenlerden çok çabuk etkilenirler. Bu gibi durumlarda genelde karınları şişerek ikolaları rahatsız eder.

Tropheus sp. ikolalar sahip oldukları renklerle ünlüdürler. İkolaların bulunduğu gruba Tropheus Black grubu denir ve bu grubun tüm balıkları tıpkı ikolalar gibi mükemmel renklere sahiptirler.

En az 6 dişi 1 erkek olarak beslenilmesi önerilen ikolalar üreme dönemleri geldiklerinde erkekler kayaları tutmaktadır. Dişilerin üreme döneminde yumurtaları ağızlarında kuluçkaya yatırması da bir hayli ilginç.

İkolalar otçul olduklarından bitkisel ağırlıklı yemlerin tercih edilmesi önerilir. İkolaların beslendiği akvaryumlarda yuvarlak hatlara sahip kayaların bulunması alan kavgaları esnasında bu akvaryum balıklarının yaralanmamaları için tedbir olacaktır.

İkolaları akvaryumda dahi beslemiş olsanız kendilerine 1 metreye yaklaşık bir alanı bile parsellercesine sahip çıkabilirler. Siyah ve sarı renkli ikola balıkları ile verebileceğimiz bilgi bu kadar.

Latincedeki İsmi Tropheus Sp. İkola
Coğrafik Kökeni Tanganyika gölünün ikola bölgesi.
Beslenme Biçimi Otçuldurlar.
Davranış Biçimi Orta derece agresif
Kendi Türlerine Davranışı Agresif.
Yüzme Seviyesi Orta ve dip seviye.
Cinsiyet Ayrımı Üreme dönemleri geldiğinde erkekler kayaları sahiplenirler.
Üreme Yumurtaları ağızlarında kuluçkaya yatırırlar
Sıcaklık 25 – 28 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy 11-12 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 200 – 250 Litre
Su Sertliği Çok sert.
Ph 8 -8.6

 

Tropheus Sp. İkola Hakkında Resimler: