Neon Tetra – Paracheirodon Innesi

Paracheirodon  Innesi – Neon Tetra Hakkında Genel Bilgiler: Bilimsel adları Paracheirodon Innesi olan Neon tetra olarak bilinen bu etçil akvaryum balıkları barışçıl ve karma akvaryum balıklarındandır. 6’lı sürü halinde bakılmaları hem görsel açıdan hem de sürü …

Paracheirodon  Innesi - Neon Tetra (2)Paracheirodon  Innesi – Neon Tetra Hakkında Genel Bilgiler:

Bilimsel adları Paracheirodon Innesi olan Neon tetra olarak bilinen bu etçil akvaryum balıkları barışçıl ve karma akvaryum balıklarındandır. 6’lı sürü halinde bakılmaları hem görsel açıdan hem de sürü balığı olmalarından dolayı gereklidir. Dişilerin karnı genelde şiş olur ve daha büyüktürler. Akvaryum hacmi olarak ise 6’lı bir sürüye 40 litre yeterli olacaktır.

Akvaryumların görsel şenliği açısından bu balıkları beslediğiniz akvaryumlara yoğun olarak bitki yerleştirirseniz çok hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Su değerleriyle aşırı derecede oynanmadığı sürece Neon Tetra akvaryum balıkları arasında dayanıklı balıklardandır. Hassas yapılarından dolayı fazla miktarda su değişimi direkt çeşme suyundan yapılacak ise bu akvaryum balıklarına ters etki yapabilir, sudaki klor ve ağır metallerden etkilenme olasılıkları yüksektir. Bu yüzden mümkün mertebe dinlenmiş su kullanmakta fayda vardır. Yumuşak suyu sevdikleri için bulundukları ortamda suyu sertleştirecek tipte kaya ve taş gibi malzemelerin olmaması gerekir. Buna ilaveten suyu yumuşatlmak için mangrow kökü veya çay demi gibi suyu sarartıcı yardımcı takviyeler yapmak hoşlarına gidecektir. Tanen salgılayan kurumuş ağaç yaprakları kullanılabilir.

Üreme konusunda ise dişiler haftada bir yumurta dökebilmektedirler. Üremelerini sağlamak için verebileceğimiz ipucu yetişkin bir dişi ve yetişkin bir erkeği bol bitkilerle donatılmış loş ışıklı bir tanka alabilirsiniz. Yumurtlamadan sonra anne ve babayı kendi tanklarına geri atabilirsiniz. Yavrular ise yaklaşık 1 hafta içerisinde yüzebilirler ve yem yemeye başlarlar.

Neon Tetralardaki bir diğer özellik ise vücutlarındaki mavi çizgi sayesinde loş ve siyah su şartlarında sürülerini bir arada tutabilmek amaçlı kendi türleri arasında bir sinyal gibidir.

Latincedeki İsmi Paracheirodon  Innesi – Neon Tetra
Coğrafik Kökeni Güney Amerika.
Beslenme Biçimi Etçildirler.
Davranış Biçimi Barışcıl.
Kendi Türlerine Davranışı Barışcıl.
Yüzme Seviyesi Orta ve yüzey seviye.
Cinsiyet Ayrımı Cinsiyet ayrımları zor yapılmaktadır, Erkekler ince yapıya sahiptir. Dişiler erkeklere nazaran daha yuvarlak ve iri bir yapıdadır.
Üreme Yumurta dökerek ürerler, her defasından ortalama 120-150 arası yumurta bırakabilirler.
Sıcaklık 20 – 27 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy 4 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 40 – 50 Litre
Su Sertliği Yumuşak.
Ph 5 -7

 

Paracheirodon  Innesi – Neon Tetra Hakkında Resimler: