Yunus Cichlid – Cyrtocara Moorii

Yunus Cichlid – Cyrtocara Moorii Hakkında Genel Bilgiler: Cichlid türlerini besleyen hobicilerin genellikle bakmak istediği ve baktığı türlerden birisidir. Renkleri fosforlu bir maviye benzer ve ışık durumuna göre koyuluğu açıklığı anlık değişebilir. Bir nevi fosforlu yapıda …

Yunus Chiclid -  Cyrtocara Moorii

Yunus Cichlid – Cyrtocara Moorii Hakkında Genel Bilgiler:

Cichlid türlerini besleyen hobicilerin genellikle bakmak istediği ve baktığı türlerden birisidir. Renkleri fosforlu bir maviye benzer ve ışık durumuna göre koyuluğu açıklığı anlık değişebilir. Bir nevi fosforlu yapıda olduğundan anlık değişiklik diye tabir edebiliriz. Malavi gölünde kumlu yüzeylerde suyun sığ olduğu bölgelerde yaşarlar. Akvaryum balıkları arasında ender türlerden birisidir ve severek bir çok hobici tarafından üretilmeye çalışılır. Erkekler 25cm ‘ye kadar büyürler, dişileri ise 20cm civarına kadar büyür. Bakılacağı akvaryum ebatları uygun olması durumunda balık daha az strese girecektir ve tabanda kum serili olması balığı rahat ettirecektir. Bunun için akvaryumun hacmi 250 litre’den aşağı olmaması iyi olacaktır. Balığın bakılacağı tankta kaya kullanılması durumunda sivri uçlu ve köşeleri keskin kayalar kullanılmaması gerekir, aksi halde kendisini yaralayabilir. Çok fazla akıntıdan hoşlanmadıkları için kullanılan filtrenin akvaryumda fazla akıntı yapmayacak şekilde ayarlanması iyi olur. Erişkin olması için yaklaşık 12-18 arası bir süre geçebilir, bu süre sonunda erişkin duruma gelmiş bir erkek koyu mavi-lacivert arası bir renk alır. Eşleşmeye hazır olan erkek sırtındaki siyah renkte 3 noktayı dişiye göstermeye çalışır, eğer dişi eş tutmaya hazır ise ve ikna olur ise tabanda kumu kazar veya bir kovuğa 20-90 arası yumurtayı döker. Erkek bu yumurtaları döller ve bu işlem sonrasında dişiler yumurtaları ağzına alarak ortalama 18-20 gün kuluçka yapar. Dişi bu dönem boyunca genellikle yemek yemez, ağzının şişkin olduğunu ve koyu rengi ile sakin yapısından anlaşılabilir. 

Latincedeki İsmi Cyrtocara Mooriichromi
Coğrafik Kökeni Malavi Gölü ve Doğu Afrika
Beslenme Biçimi Hem etçil hem otçuldur.Takviye olarak dondurulmuş kurtlar ve kurutulmuş karidesler verilmesi besin çeşitliliği için iyi olacaktır.
Davranış Biçimi Nadiren Sakin – Bazen Agresif
Kendi Türlerine Davranışı Biraz Agresif
Yüzme Seviyesi Orta ve Dip
Cinsiyet Ayrımı Erkekler dişilere nazaran daha iri olurlar ve kafalarında bir çıkıntı olur. Dişiler Erkeklerden daha narin ve küçük bir yapıdadır.
Üreme Dişiler 18-20 gün civarı boyunca ortalama 20-90 adet yumurtayı ağızlarında tutarak kuluçka yaparlar.
Sıcaklık 25°C – 29°C
En Fazla Büyüdüğü Boy Erkekler 25 cm civarına kadar büyürken Dişiler ortalama 20 cm vivarına kadar büyürler.
En Az Akvaryum Hacmi  250 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 7,5 – 8,8

 

Yunus Cichlid – Cyrtocara Moorii Hakkında Resimler:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yunus Cichlid – Cyrtocara Moorii Hakkında Video:

Konu ile ilgili düşünceleriniz ve sorularınız için buradan destek alabilirsiniz.