Bacopa Monnieri

Bacopa Monnier için Genel Bilgiler: Bitki düşük destekli veya yüksek destekli tanklarda bakılabilir. Genellikle gruplar halinde dikilerek dolgun bir görünüm sağlanır. Gelişimi için her ne kadar co2 şart olmasa da co2 verilen Akvaryum larda gelişiminin daha iyi …

Bacopa Monnieri 3

Bacopa Monnier için Genel Bilgiler:

Bitki düşük destekli veya yüksek destekli tanklarda bakılabilir. Genellikle gruplar halinde dikilerek dolgun bir görünüm sağlanır. Gelişimi için her ne kadar co2 şart olmasa da co2 verilen Akvaryum larda gelişiminin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Low-tech tanklarda yani düşük destekli akvaryum ortamında bakılması durumunda iyi ışık alan bölgelere dikilmesi gerekir. Aydınlatmayı iyi almaması durumunda bitki kök kısımlarından çürüme eğilimine geçer. Bakıldığı akvaryumda besin yetersizliği olması durumunda besin eksikliğini bitki üzerinde bir belirti ile göstermez bunu anlamanın tek yolu gelişim hızına dikkat etmektir. Yavaş gelişimi var ise bitki besin eksikliği çekiyor demektir. Mikro elementler ile demir gübrelerine özellikle ihtiyaç duyar. Güçlü büyümesini teşvik edici makro gübreler arasında Nitrat ve Fosfat önemli rol oynar. Mümkün mertebe Nitrat 5ppm ve Fosfatta 0,5ppm seviyelerinin altında olmaması gerekir. Bitkinin budaması su yüzeyine ulaştığında veya budama yapılmak istendiğinde kuma yaklaşık 3cm civarında budanması ana gövdenin dibinden gelecek yeni sürgünlerin hızlı gelişimine katkı sağlayacaktır. Su üstüne kadar giden bitki eğer budanmaz ise su dışında da büyümeye devam eder.

Bitki emers olarak da yetişir, ana vatanında nehir kıyılarında bolca görülür. Sular çoğaldığında normal sucul ortamına adapte olur iken sular çekildiğinde emers olarak büyümeye devam eder. Su üstüne vardığında emers olarak yetişmeye devam eder iken pembemsi çiçekler açar.

Bitkinin Yeri Arka Plan – Orta Plan
Yüksekliği 15-30 cm Civarı
Genişliği 3 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – 0,70w/lt Orta Seviye
Özel Gereksinimleri  Işık – Mikro Besinler – Demir
Sıcaklık 15 – 26 °C / İdeal Sıcaklık: 22-24 °C
Ph toleransı 6 – 8
Su Sertlik Toleransı Orta – Sert

Bacopa Monnieri  Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: