Anubias Barteri var. – Barter

    Anubias Barteri var. – Barter için Genel Bilgiler: Bu bitki bitkili akvaryumda peyzajlarda önemli bir rol oynar, genellikle orta planda köklere veya kayalara nazik bir şekilde misina ile sarılır. Bitkini gelişim hızı çok …

 

Anubias Barteri Var. - Barter
Anubias Barteri Var. – Barter

 

Anubias Barteri var. – Barter için Genel Bilgiler:

Bu bitki bitkili akvaryumda peyzajlarda önemli bir rol oynar, genellikle orta planda köklere veya kayalara nazik bir şekilde misina ile sarılır. Bitkini gelişim hızı çok yavaştır, ışık ihtiyacı düşük olduğu için mümkün mertebe fazla ışık almayan bölgelere konumlandırılması gerekir. Bitkinin gövdesi akvaryum içerisinde kuma tamamen gömülmemelidir aksi halde bitki çürüme eylemine geçer.

Bitkinin doğal yaşamı Güneydoğu ve Batı Afrika bölgesinde bulunan az gölgeli ve hızlı akıntılı nehirlerdir. Bu nehirlerde bulunan büyük kayalar ve nehire düşmüş ağaçlara tutunmuş şekilde yarı emers (bir kısmı suda ve bir kısmı su dışında) veya tam suya batık şekilde yaşamını sürdürür. Çok yaygın olarak rastlana bir tür olmasından dolayı bulmakta güçlük çekilmez. Bulunduğu ortamda kötü koşullar olmasına rağmen gelişimini gösteren hoşgörülü dayanıklı bir türdür.

Çok düşük aydınlatmada yani litre başına 0,25w bir aydınlatmada bile gelişim gösterir Co2 takviyesi istemez. Bulunduğu akvaryumda fazla ışık alan bölgeye konumlandırılması yapraklarının yosunlanmasına sebebiyet verecektir ayrıca yeni gelişim gösteren yapraklarında sararmalar olacaktır. Eğer ışık altına konumlandırılacak ise tank içinde iyi bir akıntı oluşturulması yapraklarındaki yosunlanmanın önüne geçer. Yapraklarında oluşan nokta yosunu (spot algea) azaltmak amacıyla fosfat gübrelemesi yapılabilir, bu durumda çiçek açmasına da yardımcı etmiş olunur. Co2 takviyesi ve yüksek ışık altında daha iri yapraklar çıkarır ve güzel gelişim gösterir.

Su sertliği ve ph bitki için çok önemli değildir. Bitki zamanla sürgün verir ve bu sürgünlerin dibinden yaprak sapının yanından keskin bir metaryal ile kesilir ve çoğaltılır. Geniş ve sert yaprakları sayesinde cichlid balığı tanklarında rahatlıkla kullanılabilir. Yarı emers olarak yetiştirilmeye uygun olduğu için Paludarium akvaryumlarında yetiştirilebilir.

Gerek sert bir zemine tutturulması gerekse direk zemine yerleştirilebilmesi açısından popüler bitkidir lakin zemine tutturulmak istendiğinde ana gövdesi ve yaprakları kumun dışında kalması gerekir. Bu ince nokta diğer Anubias türleri için de geçerli olduğu aklımızdan çıkarılmamalıdır.

Bitkinin Yeri
Dekorasyon amaçlı orta planda köklerde ve kayalarda kullanılır.
Yüksekliği 15-40 cm Civarı
Genişliği
15-40 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,30w/lt – Düşük/Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Fazla bir gereksinimi yoktur, yüksek ışıkta daha formda olacaktır.
Sıcaklık 18 – 30 °C
Ph toleransı 5 – 8,5
Su Sertlik Toleransı
Orta – Sert

 

Anubias Barteri Var. – Barter Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: