Barışçıl Beta – Betta İmbellis

Barışçıl Beta – Betta İmbellis Hakkında Genel Bilgiler: Betta türleri arasında en sakin Betta olarak bilinir. Kendi türlerine genellikle zarar vermezler lakin aynı tankta birden fazla erkek bulundurulması durumunda erkekler kendi aralarında sataşma yapabilir. Bu esnada …

beta-baligi

Barışçıl Beta - Betta İmbellis 2

Barışçıl Beta – Betta İmbellis Hakkında Genel Bilgiler:

Betta türleri arasında en sakin Betta olarak bilinir. Kendi türlerine genellikle zarar vermezler lakin aynı tankta birden fazla erkek bulundurulması durumunda erkekler kendi aralarında sataşma yapabilir. Bu esnada sık sık birlerine kabarırlar ve birbirlerinin yüzgeçlerine zarar verebilir. Diğer balık türleriyle iyi anlaştığı için adına Barışçıl Betta da denilir. Mümkün mertabe aynı tankta sayıları fazla tutulmaması gerekir.

Balığa genellikle pirinç tarlalarında, yol kenarı hendeklerinde, göletlerde ve durgun sulu derelerde rastlanmıştır. Genellikle bol bitkili, gölgelik ve yüzey bitkisi bol su topluluklarında rastlanmıştır. Akvaryumda bakılmak istendiğin ev sahipliği yapacak bitkili akvaryum bol bitki ile donatılmalı ve su üstü bitkileri eklenmelidir. Çok fazla ışıktan hoşlanmazlar loş ışıklı akvaryumları severler. Bunlara ilave olarak plastik borular veya diğer kütük gibi malzemelerden saklanabilecekleri mağaralar yapılması iyi olur.

Doğal ortamlarında sakin ve durgun sularda yaşadıkları için besleneceği tanklarda fazla akıntı olmaması gerekir. Bunun için filtre seçiminde sünger pipo filtre tercih edilebilir yada çok az debiye sahip iç / dış filtre kullanılabilir. Beslenmek istendiğinde aşağıdaki gıdalar dışında haşlanmış ıspanakta verilebilir bu onlar için bir diyet ve sindirim sistemini düzenleme şekli olabilir. Omurgasızlar ile bir arada beslenmesi tavsiye edilmez çünkü omurgasızların onlara bir öğün olma ihtimalleri yüksektir.

Latincedeki İsmi Betta İmbellis
Coğrafik Kökeni Malezya, Endonezya ve Singapur.
Beslenme Biçimi Protein Yemleri, Pul yem, Su piresi, Sivrisinek larvaları, Artemia ve Tubifex verilebilir
Davranış Biçimi Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı Az derecede agresif olabilir
Yüzme Seviyesi Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı Erkekler renkli ve büyük yüzgeçlere sahiptir.
Üreme Dişinin eşleşmeye hazır olması durumunda erkek ile eş tutar ve bir süre sonra dişi yumurtalarını bırakırken erkek bu esnada su yüzeyindeki su üstü bitkilerinin altına veya tam yüzeye köpükten bir yuva yapar ve yumurtaları oraya taşır yumurta çıkana kadar yumurta başında bekler.
Sıcaklık 24°C – 28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 5,5 – 6 cm. civarına kadar büyürler.
En Az Akvaryum Hacmi 30 litre ve daha fazla.
Su Sertliği Orta Sert
Ph 6.0 – 7.0

 

Barışçıl Beta – Betta İmbellis Hakkında Resimler:

 

Barışçıl Beta – Betta İmbellis Hakkında Video: