Boraras Brigittae

Boraras Brigittae Hakkında Genel Bilgiler: Boraras Brigittae çarpıcı, hoş görünümlü bir sürü balığıdır. Boyları 3,5-4cm civarında olur, görünüşleri göz alıcıdır. Balık sayısı besleneceği tanklarda 8-10 ‘lu gruplar halinde tutulmalıdır. Dişiside erkeği de renklidir. Erkekler dişilere nazaran daha …

Boraras Brigittae 1

Boraras Brigittae Hakkında Genel Bilgiler:

Boraras Brigittae çarpıcı, hoş görünümlü bir sürü balığıdır. Boyları 3,5-4cm civarında olur, görünüşleri göz alıcıdır. Balık sayısı besleneceği tanklarda 8-10 ‘lu gruplar halinde tutulmalıdır. Dişiside erkeği de renklidir. Erkekler dişilere nazaran daha ince yapılıdır ve dişilerden daha parlak renktedir. Boyutları küçük olduğu için nano tanklarda tercih edilen bir türdür. Balığın sırt bölgesinde parlak turuncu veya bir kırmızı şerit vardır, bu şerit üzerinde arkaya doğru uzanan yeşilimsi siyah bir şerit daha bulunur. Kuyruk yüzgecinin oradan arkada doğru uzanan bu siyah yeşilimsi şerit arkaya kuyruğuna doğru daralarak uzanır. Bu şerit erkeklerde yaşlandıkça yoğunlaşmaya başlar dişilerde bu oluşum daha soluk renkte olur. Erkek balık 1 yaşına ulaştığında bulunduğu tankta egemen balık olabilir, egemen olan erkek balığın rengi daha koyulaşır.

Balık üretilmek istendiğinde tank olarak bitkili akvaryum seçilmelidir. Akvaryum içinde fazla akıntı olmamalıdır.

Latincedeki İsmi Boraras Brigittae
Coğrafik Kökeni Endonezya, Sumatra
Beslenme Biçimi Mikro kurtlardan hoşlanır, pul yem
Davranış Biçimi Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı Barışçıl – Baskın erkek diğer erkekler ile kavga yapabilir.
Yüzme Seviyesi Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı Dişiler iri ve renkleri soluk olur. Erkekler daha canlı renkli ve dişilere oranla incedir.
Üreme Yumurta bırakarak ürerler. Baskın erkek ile dişi bol bitkili loş bir akvaryuma alınarak günlük %30-40 su değişimi yapılır. Yumurtalar ortalama 4 gün içinde çatlar.
Sıcaklık 25°C – 28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 4 cm. civarına kadar büyür.
En Az Akvaryum Hacmi 40 litre ve daha fazla.
Su Sertliği Orta Sert
Ph 6.5 – 7.0

 

Boraras Brigittae Hakkında Resimler:

Boraras Brigittae Hakkında Video: