Frontosa – Cyphotilapia Frontosa

Frontosa – Cyphotilapia Frontosa Hakkında Genel Bilgiler: Oldukça büyük boyutlara ulaşabilen Frontosa akvaryum balıkları Tanganyika gölü ’nün kuzeyinde yaşarlar. Üst çenelerine bakıldığında çok fazla dişe sahip olduklarının görürsünüz. Frontosa balıklarının yetiştiği bölgelerde bazı insanlar bu balıkları …

Frontosa - Cyphotilapia Frontosa (5)

Frontosa – Cyphotilapia Frontosa Hakkında Genel Bilgiler:

Oldukça büyük boyutlara ulaşabilen Frontosa akvaryum balıkları Tanganyika gölü ’nün kuzeyinde yaşarlar. Üst çenelerine bakıldığında çok fazla dişe sahip olduklarının görürsünüz. Frontosa balıklarının yetiştiği bölgelerde bazı insanlar bu balıkları çeşitli şekillerde avlayıp besin olarak tüketirler. Cyphtilapia gibberosa türü ile çok benzerlik gösterirler ve karışıtırılma durumları olmaktadır. Cyphtilapia gibberosa türü tanganyika gölünün güneyinde yaşarken Cyphotilapia frontosa türü ise kuzeyinde yaşarlar.

Frontosa akvaryum balıkları gölün en derin kesimlerinde ilerlerler. Besleme önerisi olarak en az 6 balık olarak önerilir. Akvaryumun hacmini  1 Frontosa balığına 80 ile 100 litre arasında su düşecek şekilde hesaplayabilirsiniz. Bu ipucunu dikkate almanız tamamen size kalmış. Daha azı bu türde balıkların yaşaması için uygun değildir. Beslenirken mümkün mertebe pul yem verilmemeli, pelet protein ve bitkisel yemler ile canlı gıdalar verilebilir. Erkeklerin başında bir çıkıntı oluşur dişilerde bu çıkıntı yoktur.

Erkek frontosalar dişileri sürekli rahatsız edebilirler ve hırpalayabilirler bu sebeple dişi sayısını fazla tutmanızın balıklar için yaşanabilir bir ortam oluşturma açısından büyük önemi vardır. Uygun erkek dişi oranı 1 erkek balığa 6 dişi balık olacak şekilde ayarlanmalıdır. Besleneceği akvaryum taş ve kütükler iyi ile iyi dekore edilmeli ve dişilerin yumurta bırakabilecekleri oyuklar / çanaklar olmalıdır.

Akvaryumdaki diğer kendi türündeki arkadaşları onun boyutundan çok küçük olmadığı sürece birbirleriyle gayet barışçıldırlar fakat çok küçük balıkları yeme gibi durumları da vardır. Frontosalar boyut olarak kendilerine benzeyen kedi balıklarıyla birlikte beslenebilirler. Ayrıca bu balıklar yaşadıkları ortamda derin bölgelerin dip kesimlerinde yaşadığından yakalanması zordur.

Latincedeki İsmi Cyphotilapia Frontosa
Coğrafik Kökeni Tanganyika gölü Kuzeyi.
Beslenme Biçimi Hem etçil hem otçuldur.
Davranış Biçimi Bulunduğu ortamda yiyebileceği boydan büyük olan balıklara karşı barışçıldırlar.
Kendi Türlerine Davranışı Agresif
Yüzme Seviyesi Orta ve Dip seviye.
Cinsiyet Ayrımı Erkeklerde dişilerde hörgüç geliştirirler fakat hörgüçler erkeklerde daha belirgindir.
Üreme Üremeleri kolaydır. Dişiler yumurtaları 28 gün ağzında kuluçkaya yatırmaktadırlar.
Sıcaklık 24 – 26 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy 30 – 35 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 550 – 600 Litre
Su Sertliği Orta ve Çok Sert.
Ph 8,5 – 9,1

 

Frontosa – Cyphotilapia Frontosa Hakkında Resimler: