Sagittaria Subulata

Sagittaria Subulata İçin Genel Bilgiler: Kuzey Amerika kökenli bir akvaryum bitkisi olan Subulata şu anda Orientel nurseries, Tropica ve Florida Aquatic Nurseries de dahil olmak üzere pek çok büyük üretici tarafından yetiştirildiğinden en yaygın bulunan …

sagittaria_subulata_7

Sagittaria Subulata İçin Genel Bilgiler:

Kuzey Amerika kökenli bir akvaryum bitkisi olan Subulata şu anda Orientel nurseries, Tropica ve Florida Aquatic Nurseries de dahil olmak üzere pek çok büyük üretici tarafından yetiştirildiğinden en yaygın bulunan ön plan bitkilerinden biridir. Yurt dışında ve üretici listelerinde daha çok “Cüce (dwarf) Sagittaria ” olarak geçer. Kuzey Amerika ‘nın bataklıklı habitatlarından gelen bu bitki 0.5 cm ‘ lik yapraklardan 60 cm’e kadar çıkabilen değişik formalara sahiptir.  Ancak genelde akvaryumlarda 5-15 cm’lik yaygın bilinen formu kullanılır.

Aslında bakımı kolay bir bitkidir. Tek ihtiyacı kuvvetli yoğun bir aydınlatmadır, düşük aydınlatma seviyelerinde bitki tabana doğru açılan yapraklar yerine saz bitkisine benzeyen yukarı sivrilmiş yapraklar çıkartır. Hafif sert ve alkali sulara kadar geniş bir tolerasyon yeteneği vardır. Karbondioksit takviyesi bulunmayan akvaryumlarda da genelde rahatça gelişebilse de karbondioksit takviyesi yapılırsa gelişiminde olumlu değişimler fark edilmeyecek gibi değildir. Özellikle demir açısından zengin bir taban, nitrat fosfat demir ve mikro besinler takviye edilmiş bir su ve yüksek ışık ile çok kolay şekilde gelişip yayılmaya başlayacaktır. Özellikle demir konusunda hassas bir bitkidir, eksikliğinde yapraklarda sararmalar hemen görülecektir. Yoğun ışık altında yaprak uçlarında kızarmalar görülebilir. Tabanda kullanılan kum eğer bitkiyi çok sıkar ve besin eksikliği yaşar ise ince dar ve zayıf yapraklar çıkartır ve sürgünlerini uzun süre aralıklarla vermeye başlar.

Tabandan verdiği sürgünler ile çoğalır, yeterli boyuta oluşan yeni sürgün kısa sürede ana bitkiden ayrılacaktır. Emers olarak da kolayca yetiştirilip üretilebilir.

Bitkinin Yeri Ön Plan
Yüksekliği 5-15 cm Civarı
Genişliği 10 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,5w/lt – 1,2w/lt Orta – Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Demir açısından zengin besinli taban ve orta seviye aydınlatma
Sıcaklık 18 – 28 °C / İdeal Sıcaklık: 23-24 °C
Ph toleransı 6 – 8,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta Sert

 

Sagittaria Subulata Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: