Sarı Prenses – Labidochromis Caeruleus

Labidochromis Caeruleus – Sarı Prenses Hakkında Genel Bilgiler: Hobicilerin cichlidler akvaryum balıkları arasında severek beslediği en popüler türlerden denilebilir. Sarı renginden dolayı bir çok hobici tarafından Sarı prenses olarak bilinen bu tür bakımının kolaylığı sebebiyle tercih …

Labidochromis Caeruleus - Sarı Prenses.

Labidochromis Caeruleus – Sarı Prenses Hakkında Genel Bilgiler:

Hobicilerin cichlidler akvaryum balıkları arasında severek beslediği en popüler türlerden denilebilir. Sarı renginden dolayı bir çok hobici tarafından Sarı prenses olarak bilinen bu tür bakımının kolaylığı sebebiyle tercih edilir. Habitatında 10-25 metre derinliklerde kayalıklarda yaşarlar. Beslenme durumuna göre 8 yıl civarı yaşarlar. Bulunacağı tank seçimi ortalama 120-150 litre civarı olması gereklidir, doğal yaşam alanlarının takliti için bol kayalıklı ve mağaralar oluşturulmalıdır. Sürekli sabit yem ile beslemek bağırsaklarında balığın ölümüne sebebiyet verecek sindirim sorunlarına neden olur. Bu yüzden bitkisel yemler, spirulina yemler, ıspanak ve karides gibi çeşitlilik gösteren öğünler yapılmalıdır. Erkek ve dişi balık birbirine gerek boy gerek ise renk olarak çok benzediği için cinsiyet ayrımında çoğu zaman güçlük çekilir. Anal yüzgeçlerindeki siyah şerit dişilerde olmayabilir veya az belirgin olabilir. Erişkin erkelerde anal yüzgeçler daha sivri olur.

Latincedeki İsmi Labidochromis Caeruleus
Coğrafik Kökeni Malavi Gölü
Beslenme Biçimi Hem etçil hem otçuldur. Takviye olarak dondurulmuş kurtlar ve kurutulmuş karidesler verilmesi besin çeşitliliği için iyi olacaktır. Sindirim sisteminin rahatlaması için sebze verilmesi sıkıntısız beslemeye yardımcı olur.
Davranış Biçimi Sakin
Kendi Türlerine Davranışı Orta derece agresif
Yüzme Seviyesi Orta ve Dip seviye.
Cinsiyet Ayrımı Erkeklerin anal yüzgeçlerinde siyah kalın bant bulunur. 
Üreme Dişiler 20 gün civarı boyunca yumurtaları ağızlarında tutarak kuluçka yaparlar.
Sıcaklık 23-25°C – Üreme için 27°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 15 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 150 Litre
Su Sertliği Orta – Sert
Ph 7,5 – Üreme 8,2 – 8,5

 

Labidochromis Caeruleus – Sarı Prenses Hakkında Resimler:

 

 

Labidochromis Caeruleus – Sarı Prenses Hakkında Video:

Konu ile ilgili düşünceleriniz ve sorularınız için buradan destek alabilirsiniz.