Bolivian Ram – Microgeophagus Altispinosa

Bolivian Ram – Microgeophagus Altispinosa Hakkında Genel Bilgiler: Bolivian Ram türündeki balıkların sağlıklı bakımı konusunda ilk etmen aldığınız balığın sağlıklı olmasıdır. Şu şartlarına oldukça kolay alışan Bolivian Ram türü kendine bir eş tutturduktan itibaren her  …

Bolivian Ram – Microgeophagus Altispinosa Hakkında Genel Bilgiler:

Bolivian Ram türündeki balıkların sağlıklı bakımı konusunda ilk etmen aldığınız balığın sağlıklı olmasıdır. Şu şartlarına oldukça kolay alışan Bolivian Ram türü kendine bir eş tutturduktan itibaren her  1 ay da yumurtlamaktadırlar. Yavrular yumurtadan 4. Günde çıkarak bu yavruların büyük bir bölümü ilk haftadan sonra yaşamını yitirirler.

Bolivian Ram akvaryum balıkları Ramireziye göre daha dayanıklı oldukları bilinmektedir. Bolivian Ram balıkları kendilerine yuva olarak seçtikleri bölgeye diğer balıkları kesinlikle yaklaştırmazlar. Kendilerine yem aramak için dip seviyede kumu eşelerler. Bu sebeple bu türü beslemek isteyenlerin kum seçimi ince kumdan yana olması önerilir.

Cinsiyet ayrımları konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Erkeklerin arka yüzgeçlerine baktığınızda  büyük ve sivri uçlu olduğunu görürsünüz. Bu bölge dişilerde daha yuvarlaktır. Cinsiyet ayrımı konusunda bunlar size bir ipucu olabilir.

Latincedeki İsmi Bolivian Ram – Microgeophagus Altispinosa
Coğrafik Kökeni Brezilya ve Bolivya
Beslenme Biçimi Hem otçul hem etçil beslenirler.
Davranış Biçimi Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı Düşük derece agresif, sakindirler.
Yüzme Seviyesi Taban
Cinsiyet Ayrımı Dişilerin renkleri erkeklere  göre biraz solgundur ve erkeklerden daha küçüklerdir.  Arka yüzgeçler erkeklerde sivri iken dişilerde ovaldir lakin cinsiyet ayrımı genellikle zor yapılır.
Üreme Yapraklara veya düz kayalara yumurta dökerek ürerler.
Sıcaklık 22-26°C ideal 24 tür
En Fazla Büyüdüğü Boy 7-8 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 60 Litre
Su Sertliği Yumuşak su olmalıdır düşük iletkenliğe dikkat etmek gerekir.
Ph 6,0 – 7,0