Dişi Ay Kuyruklu Black Molly, Kılıçkuyruk ve Plati Akvaryum Balığı Cinsiyet Değiştirir Mi?

  Moli, plati, kılıçkuyruk gibi canlı doğuran türleri besleyenlerin muhtemelen başına gelmiştir. Akvaryumda beslediğiniz dişi balığınız bir süre sonra yavru vermemeye hamile kalmamaya başlar. Bu sürecin sonunda balığınızın erkek cinsiyetine doğru geçişinin olduğuna şahit olmaya …

 

Moli, plati, kılıçkuyruk gibi canlı doğuran türleri besleyenlerin muhtemelen başına gelmiştir. Akvaryumda beslediğiniz dişi balığınız bir süre sonra yavru vermemeye hamile kalmamaya başlar. Bu sürecin sonunda balığınızın erkek cinsiyetine doğru geçişinin olduğuna şahit olmaya başlarsınız. Evet yanlış okumadınız, bu süreç oluyor ve balığınız bir süre sonra erkek bir balığa dönüşüyor.  Canlı doğuranların bazı türlerinde cinsiyet değişimi yaşanabiliyor. Bununla ilgili olarak dişi balıkların bir süre sonra kısırlaşıp yapısı önce kuyruktan başlayıp sonra gonopod da tamamlanıp dişiden erkek cinsiyete geçişleri oluyor.

 

 

 

 

 

 

Dişi balık önce ciddi agresifleşiyor, diğer dişilere karşı saldırganlığı artıyor baskın gelmeye başlıyor. Ortamda erkek balık yok ise en baskın ve yaşlı dişi balık erkek cinsiyetine geçiş yapabiliyor.  Bu genellikle kılıçkuyruk ve moli balıklarında daha sık rastlanıyor. Takip eden süreçte eşleşme yaşansa da doğacak yavruların çoğunun hatta hepsinin dişi olarak doğması muhtemeldir. Dişi iken erkeğe dönüşen balıklarda bozuk kromozom yapısı nedeniyle oluşacak yavrular da dişi olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lepistes balıklarında yukarıda bahsedilen cinsiyet değişimine henüz rastlanmamıştır.

 

Konu ile ilgili fikirlerinizi paylaşmak isterseniz ve daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz forumdaki konuya buradan ulaşabilirsiniz.

Forumda bilgilerini paylaşan üyelerimize teşekkür ederiz.

ışıkizi – Fatih Bey

Lepistesyum – M. Barış Bolu Bey

H. KAYA. GEMLİK. – Hüseyin Kaya Bey