Fissidens Fontanus

Fissidens Fontanus için Genel Bilgiler: Bitkinin Asya ‘da ve diğer bölgelerde ismine ortak olarak Phoenix Moss ‘ta denilmektedir. Fissidens Fontanus bitkisi aslında ismindeki Moss kelimesinden de anlaşılacağı üzere bir yosun türüdür. Bu moss bitkili akvaryumda genellikle orta …

Fissidens Fontanus 6

Fissidens Fontanus için Genel Bilgiler:

Bitkinin Asya ‘da ve diğer bölgelerde ismine ortak olarak Phoenix Moss ‘ta denilmektedir. Fissidens Fontanus bitkisi aslında ismindeki Moss kelimesinden de anlaşılacağı üzere bir yosun türüdür. Bu moss bitkili akvaryumda genellikle orta Planda ve ön planda köklere doğal bir görünüm elde etmek için kullanılır. Küçük yapısından dolayı nano tanklarda daha çok tercih edilir. Koyu yeşil renkte kuş tüyüne benzeyen zarif, narin ve sıkı bir yapısı vardır. Gerçek bir su yosunudur Kuzey Amerika ‘da göllerde ve nehirlerde su altında rastlanmıştır. Aynı zamanda Orta Amerika, Kuzey Afrika ve Avrupa ‘nın sıcak bölgelerinde bulunur. Başlangıçta sadece Güneybatı Almanya ‘da rastlanmıştır lakin 1960 ‘lı yıllardan sonra hemen hemen tüm büyük nehirlerde olduğu tespit edilmiştir. Çok düşük ışık seviyelerinde bile gelişim gösterebilir, zaten gelişimi diğer mosslara nazaran daha yavaştır.

Fissidens Fontanus sıkı kümeler halinde bir çim görüntüsünü andırır. Yapraklarından sürgünler verdikçe yakından bakıldığında bir Palmiye ağacını anımsatır. Yaprakları uzamaya başladığında ortalama 10cm ‘yi gören bir boya ulaşsa da kısa yapıda tutmak görselliğini ve formunu artırır.

Hobiye yeni başlayanlar için kolay bir türdür, yaprakları sudaki tortuları tutacağı için bataklıkta kalmış bir görünüm verebilir. Bu yüzden bulunduğu ortamda tabanda fazla tortu olmaması ve tabanı hareket ettiren, havalandıran canlıların olmaması tavsiye edilir. Yavaş büyüdüğü için bulunduğu peyzaj grubunda uzun süre değerlendirilebilir. Budanan sürgünleri tekrar değerlendirilmek üzere başka bir kaya veya kütüğe sarılabilir.

Havuzlarda da rahatlıkla bakılabilir, 15-28 °C arası sıcaklıkta iyi bir gelişim gösterdiğine rastlanmıştır. Her ne kadar düşük ışıkta gelişim gösterse de yüksek ışıkta daha güzel form tutar. Fissidens Fontanus dikey yapısı ve küme görünümünden dolayı ince dallara uygulanması durumunda sarıldığı dalda kürk gibi oldukça dekoratif olacaktır.

Bitkinin Yeri
Dekorasyon amaçlı orta plan ve ön planda, köklerde kayalarda kullanılır.
Yüksekliği 5 cm Civarı
Genişliği
1 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,30w/lt – 0,50w/lt Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Fazla bir gereksinimi yoktur, yüksek ışıkta daha formda olacaktır.
Sıcaklık 15 – 28 °C
Ph toleransı 6 – 8,5
Su Sertlik Toleransı
Orta – Sert

 

Fissidens Fontanus Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: