Cabomba Furcata

Cabomba Furcata için Genel Bilgiler: Bakımı zor bitkilerden olan cabomba furcata her hobicinin kolaylıkla bakabileceği yetiştirebileceği bir bitki değildir. Ama yine de hi-tech tanklarda tarafında tercih edilen bir bitkidir. Bu bitkinin görünüşünün iğne yapraklı ve …

cabomba_furcata_6

Cabomba Furcata için Genel Bilgiler:

Bakımı zor bitkilerden olan cabomba furcata her hobicinin kolaylıkla bakabileceği yetiştirebileceği bir bitki değildir. Ama yine de hi-tech tanklarda tarafında tercih edilen bir bitkidir. Bu bitkinin görünüşünün iğne yapraklı ve çok sık şekilde olduğundan akvaryum içinde hoş ve değişik bir hava kattığı için bakımı zor olsa da baya tercih edilmektedir. Bitkinin uzunluğu 40 cm den daha yüksek uznluklara varabilmektedir. Bitki kendi kökünden budama ile çoğalır bu yüzden köklerin ayrılması ve daha sonra kökleri ayrıca akvaryum tabanında farklı bir  yere dikilmesi gerekir.

Cabomba furcata akvaryum bitkisi gelişimi hızlı boylu bir türdür. Bu yüzden bir anda birçok kök verip çoğalmaktadır. Bitkinin boğulmaması için ayda bir kökünün kontrol edilip çoğalan kökleri yani yeni sürgünleri alınmalıdır. Sıcak ortamı seven bir bitkidir. Orta kısımları koyu kırmızıdan pembe ve yeşile kadar yanlarına doğru açmaktadır. Işık ihtiyacı en önemli konulardan birisidir. Yüksek miktarda ışık isteyen cabomba furcatanın orta ve  ve  arka planda renk değiştirmesi için hatırı sayılır ışık sağlanmalıdır. Ayrıca bitki co2 olduğu taktirde daha iyi gelişim sağlar low-tech tanklarda gelişi oldukça yavaş olacaktır. Bitki uygun şartlar sağlandığında eflatun renklerde çiçekler açmaktadır.

Bitkinin Yeri Orta Plan – Arka Plan
Yüksekliği 20-60 cm Civarı
Genişliği 3-4 cm Civarı
Işık İhtiyacı Yüksek / Çok Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Yeterli seviyede ışıklandırma ve co2 / duruma göre besin takviyesi
Sıcaklık 20 – 26 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 5 – 7
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta Sert

 

Cabomba Furcata  Hakkında Çeşitli Fotoğraflar:

 

Cabomba Furcata