Juncus Repens

Juncus Repens için Genel Bilgiler: Ülkemizde normalde pek yaygın olmayan bir türdür. Ama son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan bir hobi de akvaryum bitkileri arasında yerini alacak gibi görünmektedir.  Avrupa da ise baya yaygın bir hobi olan …

Juncus-repens_3

Juncus Repens için Genel Bilgiler:

Ülkemizde normalde pek yaygın olmayan bir türdür. Ama son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan bir hobi de akvaryum bitkileri arasında yerini alacak gibi görünmektedir.  Avrupa da ise baya yaygın bir hobi olan akvaryum bitkilerinin hakkında bilgi vereceğiz.

Kuzey Amerika nın sığ sularında ve göl kenarlarında en çok yetişen bitkidir juncus repens. Akvaryumlarda diğer bitkilerden daha farklı bir görünüme sahiptir. Gelişimine göre sık bir çalı şeklini alır. Normal koşullarda yaprakları açık yeşil renktedir ama kuvvetli bir ışık aldığında bitkinin suyun altında kalan yaprakları kırmızımsı bir renk alabilir.  Yaprak diplerinden çoğunlukla sürgün verdiğinden çoğaltılması gayet kolaydır.

Bu bitki 5 cm çaplı saklılar içinde sarılı bir şekilde gelir. Saksınım içine yerleştirildiği poşeti boydan boya makas ile keserek bitkiyi çıkarmanız juncus repens bitkisine zarar vermez. Poşeti sallayarak bitkiyi çıkarmaya çalışmayınız bitkiye zarar verebilirsiniz.

Bitkinin Yeri Orta Plan – Arka Plan
Yüksekliği 10-30 cm Civarı
Genişliği 7+ cm Civarı
Işık İhtiyacı Düşük – Çok Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Formu yüksek ısıda 30+ derece sonrası bozulur.
Sıcaklık 18 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 5.0 – 8.0
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Sert

 

Juncus Repens Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: