Cüce Gurami Hangi Balıklarla Yaşar

Muhteşem renkleri ve sakin yapılarıyla akvaryumların vazgeçilmez balıklarından olan Cüce Guramilerin anavatanı Asya’nın Hindistan ve Borneo bölümleridir. Mavi ve kırmızı ağırlıkta renkleriyle akvaryumda parıl parıl parlayan Cüce Guramiler, özellikle orta seviye akvaryumcular için sıklıkla tavsiye …

cuce-gurami-hangi-baliklarla-yasar

Muhteşem renkleri ve sakin yapılarıyla akvaryumların vazgeçilmez balıklarından olan Cüce Guramilerin anavatanı Asya’nın Hindistan ve Borneo bölümleridir.

Mavi ve kırmızı ağırlıkta renkleriyle akvaryumda parıl parıl parlayan Cüce Guramiler, özellikle orta seviye akvaryumcular için sıklıkla tavsiye edilir.

Bu yazımızda Cüce Gurami balıkları hakkında bilgiler verip hangi balıklarla bir arada yaşayabileceğinden bahsedeceğiz.

Cüce Gurami Hakkında Genel Bilgiler

Bilimsel Adı:  Colisa lalia 

Sıcaklık: 22-28 derece sularda yaşayabilirler.

Barışçıllık: Barışçıl bir balıktır.

Önerilen minimum akvaryum boyutu: 40 litre olmalıdır.

Seviye: Başlangıç ve orta seviye

Cüce Guramiler 5-8 santimetreye kadar uzayabilirler.

Labirentli balıklardandır. Sudaki oksijen miktarı azaldığında yüzeye çıkarak dışarıdan oksijen alabilir. Bunu özel bir organ sayesinde yaparlar.

Erkek Cüce Guramiler üreme dönemlerinde suyun yüzeyinde baloncuklar oluşturarak yuva yaparlar. Bu yuvayı da yapraklar, dal parçaları ve bitki kökleriyle donatırlar. Dişi yumurtladığı zaman erkek Cüce Gurami yumurtaları ağzıyla toplar ve yaptığı yuvaya taşır.

Erkek cüce gurami strese maruz kalmadıysa dişiye göre daha renklidir. Sırt yüzgeci daha uzun ve karın kısmı daha küçüktür. Dişi balık genel anlamda gri renklidir ve sırt yüzgeci genellikle daha ovaldir.

Hepçil beslenirler. Vahşi doğada küçük omurgasızlar, bitkiler ve yosunlarla beslenir. Akvaryumda her tür canlı ile beslenebilir.

Hastalıkları kolay atlatırlar. Bu süreçte bakımını arttırmanız gerekir. Doğal ortamını taklit ederseniz stresten uzaklaşır ve mutlu olurlar.

Cüce Gurami Hangi Balıklarla Uyumlu Yaşar?

Cüce Guramiler küçük olduklarından büyük ve saldırgan balıklarla bir arada yaşayamazlar. Gelin Cüce Gurami hangi balıklarla uyumlu yaşar hep birlikte bakalım.

Harlequin Rasbora

Siyah üçgen yamalı, parlak turuncu gövdesi ile akvaryumların vazgeçilmezlerinden biridir. Genel olarak bütün Tetra balıklarında olduğu gibi, en az altı balıktan oluşan bir sürüyle yaşamalıdır.

Huzurlu doğaları sayesinde, Cüce Gurami balığı ile uyumlu yaşarlar. Genel olarak akvaryumdaki ortama uyum sağlarlar, büyük akvaryumlarda daha rahat hareket ederler ve Cüce Guramiler daha az stres olurlar.

Neon Tetra

Neon Tetralar Cüce Guramiler gibi küçük balıklardır ve uyumlu yaşayabilirler. Suyun üst bölgelerinde yaşamayı severler. Etçil beslenirler.

Beslendiklerinden emin olmanız gerekir. İyi bakılırsa 10 yıla kadar yaşayabilen Neon Tetralar, çok hızlı ve çok sayıda üreyebilirler. Cüce Guramilerle aynı akvaryum dekorasyonunu sevdiklerinden son derece uyumlu yaşayabilirler. Neon Tetra ile uyumlu balıklar yazımızdan Neon Tetra’ya uygun diğer balıkları da keşfedebilirsiniz.

Zebra Danio

7 santimetreye kadar uzayabilen Zebra Daniolar ince ve uzun yapıda olurlar ve karma bir akvaryuma mükemmel uyum sağlarlar.

Tıpkı Cüce Guramiler gibi geniş su sıcaklığı aralığına uyum sağlayabilirler, oda sıcaklığında ısıtıcı olmadan bile yaşayabilirler. Beslenme türü açısından da Cüce Guramilere benzerler.

Hepçil beslenirler ve çoğunlukla vahşi doğada çeşitli solucanlar, küçük kabuklular ve böcek larvaları ile yerler. Yemlerinin su üzerinde yüzmesini tercih ederler. Cüce Guramilerle uyumlu balıklardan biridir.

Zebra Balığı hangi balıklarla yaşar yazımıza da göz atabilirsiniz.

Çöpçü Balığı

En uyumlu akvaryum balıklarından biri olan Çöpçü balığı bütün tropikal akvaryumların vazgeçilmez balıklarındandır. Çok aktif bir balıktır buna rağmen bütün balıklar ile iyi geçinir.

Akvaryumun dibindeki aksesuarların içinde kalan ve dipteki yemleri yiyerek akvaryumun su dengesini korur. Cüce Guramilerin sevdiği gibi bitkileri severler ve alt bölgelerde yüzerler. Bu nedenlerle Cüce Guramilerle uyumlu yaşarlar.

Kuhli Loach Balığı

Kuhli Loach, Cüce Gurami hangi balıklarla yaşar diye düşünürken ilk akla gelen balıklardan biri değildir. Yine de Güneydoğu Asya’ya özgü bir balık olan Kuhlii Loach balığı, doğal ortamında yavaş akan nehirlerin, yapraklı, kumlu bölgelerinde yaşarlar. Cüce Guramiler için yaptığınız dekorasyon Kuhli Loach için de uygundur. Akvaryumda boyları 8 ile 12 santimetreye kadar uzayabilir. Ortalama ömürleri ise 10 yıl civarındadır.

Kuhli Loach ve Cüce Gurami’yi aynı akvaryumda bir arada tutmak isterseniz 50 litreden daha büyük bir akvaryum tercih etmeniz iki balık türünün de daha mutlu olmasını sağlar.

Vatoz Balığı

Zırh benzeri derisi ile diğer balık türlerine karşı korunaklıdır. Cüce Guramilerin yanına koyacaksanız küçük türlerinden seçmeniz gerekir. Büyük bir vatoz balığı Cüce Guramiye karşı saldırgan davranabilir.

Genel anlamda vatozlar genel olarak çok sakin balıklardır, Cüce Gurami balıklarıyla uyum içerisinde yaşayabilirler.

Gökkuşağı Balığı

Cüce guramiler özellikle küçük gökkuşağı balığı türleriyle de uyumlu yaşayabilir. Parlak canlı renkleri ve benzersiz desenleriyle akvaryumlarda sıkça tercih edilir. Bitkili akvaryumları sevdiğinden, beslenmesi kolay olduğundan dolayı Cüce Guramilerle aynı akvaryuma konulabilir ve uyumlu bir şekilde yaşayabilirler.

Cüce Gurami Balığının Akvaryumda Mutlu Olması İçin Gerekenler

Bol bitkili akvaryumları severler. Hem saklanmak, hem de üreme dönemlerinde yuva yapmak için bu bitkilere ihtiyaç duyarlar. Sık bitkili bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Bulundukları akvaryumun sakin bir noktaya konması gerekir. Sosyal balıklar olduklarından akvaryum dışındaki hareketleri algılarlar ve gürültünün, gelip geçenin çok olması Cüce Guramileri huzursuz eder.

Labirent organının hasar görmemesi için oda sıcaklığının akvaryum sıcaklığına yakın olması gerekir. Akvaryumun soğuk ortamlarda olmaması gerekir. Etkili ancak fazla akıntı oluşturmayan bir filtre tercih edilmelidir. Hava taşı da kullanılabilir.

Daha detaylı bilgi için Cüce Gurami Bakımı ve Özellikleri yazımıza bakabilirsiniz.

Özetle bu yazımızda, Cüce Gurami hangi balıklarla bir arada yaşar sorusuna cevap aradık ve hem Cüce Gurami hem de birlikte yaşayabildiği 7 farklı balığı tanıdık.