Zebra Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Pek çok akvaryumun vazgeçilmez balığı olan, sazangiller familyasına ait birkaç balık türünün ortak adı olan Zebra Balıkları canlı renkleri ve hareketli olmalarıyla tanınır. Bu sebeple Zebra balığı hangi balıklarla yaşar sorusu da önem kazanır. Doğal …

zebra-baligi

Pek çok akvaryumun vazgeçilmez balığı olan, sazangiller familyasına ait birkaç balık türünün ortak adı olan Zebra Balıkları canlı renkleri ve hareketli olmalarıyla tanınır. Bu sebeple Zebra balığı hangi balıklarla yaşar sorusu da önem kazanır.

Doğal olmayan, genetiğiyle oynanarak ortaya çıkmış bir balık türüdür. İsmini ise gövdesindeki düz çizgilerden alır.

Bu yazımızda birçok akvaryumun vazgeçilmez balığı olan zebra balıkları hakkında bilgiler verip zebra balıkları hangi balıklarla yaşar sorusuna cevap arayacağız.

Zebra Balığı Hakkında Genel Bilgiler

Bilimsel Adı: Danio rerio

Sıcaklık: 25-30 derece onlar için idealdir. Su sıcaklığı hiçbir zaman 20 derece altına düşmemelidir.

Barışçıllık: Barışçıldır, çiftleşme döneminde agresifleşebilir.

Önerilen minimum akvaryum boyutu: En az 50 litre olmalıdır.

Seviye: Başlangıç seviyesi için uygun bir balıktır.

  • Zebra balıkları doğal yaşam alanı Asya olan bir balıktır.
  • 4-6 santimetreye kadar ulaşabilirler. Daha fazla büyümezler.
  • Ortalama yaşam süreleri 3 yıldır. İyi bir bakımla bu sürenin uzaması da mümkündür.
  • Cinsiyet ayrımı boylarına bakılarak kolayca yapılabilir. Zebra balıklarının dişileri erkeklerinden daha uzun ve daha iridir. Ayrıca karın bölgesi daha zayıf olanlar erkek, karnı daha yuvarlak ve şiş olanlar dişi Zebra balıklarıdır.
  • Yumurtayla çoğalırlar ve tek seferde 80-180 arasında yumurta bırakabilirler. Yumurtalarına kendisi bakmayı sever.
  • Hepçil balıklardır. Beslenme konusunda çok seçici değillerdir. Günde en fazla 3 kez, birkaç dakika içerisinde yiyebilecekleri miktarlarda besleme yapılmalıdır.
  • Sürü halinde yaşamayı severler. Tek başına yaşamaları stresten ömürlerini kısaltabilir.
  • Yüzeye yakın yüzmeyi severler ve çok hızlı hareket ederler. Sosyal balıklardır.

Zebra Balığı Hangi Balıklarla Uyumlu Yaşar?

Zebra balıkları genel olarak hareketli balıklardır. Sakin balıklarla bir arada yaşayamazlar, onları strese sokarlar. Uzun kuyruklu balıkların ise kuyruklarını yiyebilirler.

Bu nedenle zebra balıklarına özgü akvaryumlarda bakılmaları tavsiye edilir ama karma akvaryumda bakmanız da mümkündür. Gelin Zebra balıkları hangi balıklarla yaşar hep birlikte bakalım.

Rasbora Balığı

Karma akvaryumların en sevilen balık türlerindendir. Tıpkı Zebra balığı gibi bitkili akvaryumları severler ve 6’lı grup halinde bakılırlar. Rasbora da hepçil bir balıktır.

Sazangiller familyasından olduğu için uyumlu yapısından ötürü Zebra balıkları ile bir arada yaşayabilirler.

Rasbora balığının da dahil olduğu bir akvaryum yapacaksanız rasbora hangi balıklarla yaşar yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Neon Tetra

Bu balıklarda tropikal balık türlerinin en göz alıcı balıklarındandır. Birçok Tetra türü gibi, bu balıklarda grup halinde bakılmalıdırlar. En az 6 ve üstü gruplar halinde bakımını yapmalısınız. 23 ila 27 derece arasında ki su sıcaklığında yaşarlar.

Yüzme alanlarının geniş olduğu, en az 75 litrelik akvaryumlarda bakılmasında fayda vardır. Zebra balığı ile benzer akvaryum şartlarını sevdikleri ve boyut olarak da hemen hemen aynı oldukları için aynı akvaryumda bakılabilir, uyum içerisinde yaşayabilirler.

Çöpçü Balığı

Zebra balıklarıyla uyumlu yaşayan balıklar düşünüldüğünde neredeyse bütün balıklarla uyumlu yaşayan Çöpçü balığını anmadan olmaz. Hemen hemen bütün tropikal akvaryumların vazgeçilmez balıklarından olan Çöpçü balığı bir kedi balığı türüdür.

Çok aktif bir balıktır buna rağmen bütün balıklar ile iyi geçinir. Akvaryumun dibindeki aksesuarların içinde kalan ve dipteki yemleri yiyerek akvaryumun su dengesini korur. Genel olarak suyun alt orta kesimlerinde dolanır, Zebra balıklarıyla birbirlerini rahatsız etmezler.

Plati Balığı

Akvaryumda gerekli şartlar sağlanırsa, çok çabuk üreyebilen, canlı doğuran balıklardır. Çok büyük akvaryuma ihtiyaç duymazlar ancak Zebra balıkları sürü halinde dolanmayı ve hızlı hareket etmeyi severler. Akvaryumunuzun büyük(100 litre üstü) olmasında fayda vardır. Doğum dönemlerinde akvaryumları ayırırsanız Zebra balığının yavru balıklarını yeme ihtimalini de ortadan kaldırırsınız.

Moli Balığı

Genel olarak bakımı kolay bir balık türüdür. Akvaryum suyunun temiz olması çok önemlidir çünkü diğer birçok balığa göre daha çok beyaz benek, mantar ve diğer hastalıklara yakalanma ihtimali vardır. O da Zebra balığı gibi hem etçil hem otçuldur.

Yavrulama dönemlerinde erkek moliler biraz agresif olabilirler. Anne, baba yavrulara bakmazlar. Akvaryumda diğer balıklardan korunacakları alanlar olması çok önemli. Zebra balıkları ile birbirlerini kovalasalar da genel olarak uyumludurlar.

Cüce Vatoz

Zebra balığı akvaryumunda olabilecek balık türlerinden biri de Cüce Vatozdur. Genel olarak akvaryumun daha temiz görünmesini sağlayan balıklarındandır. Hemen hemen bütün akvaryumlarda karşımıza çıkan Cüce Vatoz barışçıl olmasıyla da bilinen balıklardandır. 

Zebra balıklarının bitkili akvaryumu yosunlaşma yapacağı için Cüce Vatoz’un olması işinizi kolaylaştırabilir. Kendi halinde diplerde takılan bir balık olduğu için de Zebra balığı ile uyumlu yaşarlar.

Elma Salyangozları

Tropikal bir akvaryumda iyi performans gösteren, çok yaygın ve bakımı kolay bir canlıdır. Yavaş hareket ederler bu yüzden Zebra balıkları ile uyumlu olabilirler.

Elma salyangozları da tıpkı Zebra balıkları gibi suyun temizliğine ve sıcaklığına karşı çok hassastırlar. Dipteki bitkilerin köklerine, ağaç kabuklarına, kayalara yapışarak dolaşırlar. Zebra balıklarının dolaşma alanlarında karşılarına çıkmazlar. Bu nedenle uyumlu yaşayabilirler.

Zebra Balığının Akvaryumda Mutlu Olması İçin Gerekenler

Zebra balıkları sıcak iklim balıklarıdır. Akvaryumun suyunun sıcak olmasını isterler ve soğuk su ömürlerini kısaltır. Akvaryuma bir ısıtıcı alarak, ısıyı sürekli sabit tutarak bu balıkları mutlu edebilir, ömürlerini uzatabilirsiniz.

Bütün küçük balıklar gibi Zebra balıkları da akvaryumda saklanacak alanlar olmasını isterler. Bu nedenle akvaryumlarının dibine taşlar, kütükler ve yeşil bitkiler koymanız gerekir. Zebra balıkları çok hızlı yüzdükleri için bitkilerin boyunun çok uzun olmamasına dikkat etmelisiniz.

Yine çok hareketli oldukları ve sıçrayabildikleri için akvaryumlarının üstünü kapalı tutmanız gerekir. Açık tutarsanız akvaryumdan çıkabilirler.

Zebra balıklarının sağlıklı yaşayabilmesi için akvaryumda yüksek kaliteli filtrasyon, uygun güçte bir filtre ve iyi bir havalandırma gereklidir. Orta düzeyde su döngüsü de önemlidir. Periyodik su değişimleri tank hacminin %30’u kadar olmalıdır.

Özetle bu yazımızda,  Zebra balığı hangi balıklarla yaşar sorusuna cevap aradık. Hem Zebra Balığını hem de birlikte yaşayabildiği balıkları tanıdık.