Echinodorus Red Diamond

Echinodorus Red Diamond için Genel Bilgiler: Echinodorus Red Diamond bitkisi diğer Echinodorus türlerine göre daha küçük yapıda bir bitkidir. Gerekli ışık şartları sağlanması durumunda yeni çıkardığı yaprakları yakut- kırmızımsı bir hal alır ve güze lbir görüntü …

Echinodorus Red Diamond 2

Echinodorus Red Diamond için Genel Bilgiler:

Echinodorus Red Diamond bitkisi diğer Echinodorus türlerine göre daha küçük yapıda bir bitkidir. Gerekli ışık şartları sağlanması durumunda yeni çıkardığı yaprakları yakut- kırmızımsı bir hal alır ve güze lbir görüntü oluşturur. Bitkinin diğer bir ismi Kırmızı elmas kılıçtır. Gelişim hızı çok hızlı olmamakla birlikte tabandan köklerine misket gübre takviyesi isteyebilir. Misket gübresi takviyesi yapmak istemeyenler sağlam taban ile bitkinin gelişimine destek olabilirler. Boyutlarının çok fazla büyük olmamasından dolayı küçük akvaryumlarda dahi rahatlıkla bakılabilir, sadece bu bitkiyi koyularak bile güzel bir görüntü elde edilebilir. Gelişimi için Co2 ‘ye ihtiyaç yoktur, Co2 verilmesi durumunda gelişimi çok iyi olacak ve renkleri daha canlı formda olacaktır. Gübreleme için NPK gübrelemesi ile birlikte demir gübrelemesi ister. Demir gübresine diğer bitkilere nazaran daha fazla ihtiyaç duyar, demir gübresinin yetersiz olması durumunda bitkinin yaprakları yeşil tonlarda olacaktır.

NPK gübrelemesinde akvaryumda Nitratı 10ppm üzerinde, Fosfatı 0,1-1,0ppm arası ve Potasyumu da 5ppm üzerinde tutmak gerekir. Emers olarak yetiştirilebilir. Çoğalması bitkinin ortasından çıkan ince salkımdan belirli aralıklarda çiçek açar ve sonrasında bu boğumlardan yapraklar çıkartır. Küçük yapraklar büyüyüp çoğalmaya başladıktan sonra bu bölgeden kökler salar. Akvaryuma aktarılacak boyuta geldikten sonra yeni bitkiler sağındaki ve solundaki salkım kesilerek dikim yapılır.

Bitkinin Yeri Arka Plan – Merkezi Odak Noktası Bitkisi
Yüksekliği 15-25 cm Civarı
Genişliği 15-20 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,70w/lt – 1,0w/lt Orta – Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Kökten besin takviyesi / Co2 / Demir Gübrelemesi
Sıcaklık 15 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 20-28 °C
Ph toleransı 6 – 8
Su Sertlik Toleransı Orta – Sert

 

Echinodorus Red Diamond Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: