Eichhornia Crassipes – Su Sümbülü

Eichhornia Crassipes – Su Sümbülü için Genel Bilgiler: Eichhornia Crassipes ya da bilinen adıyla Su sümbülü, amazon kökenli bir su üstü bitkisidir. Kendi habitatı dışında pek çok alanda da hızla yayıldığı için dünyanın pek çok …

eichhornia_crassipes - su_sumbulu (2)

Eichhornia Crassipes – Su Sümbülü için Genel Bilgiler:

Eichhornia Crassipes ya da bilinen adıyla Su sümbülü, amazon kökenli bir su üstü bitkisidir. Kendi habitatı dışında pek çok alanda da hızla yayıldığı için dünyanın pek çok yerinde istilacı tür kabul edilip yayılmasını engellemek için çözüm yolları aranmaktadır. Geniş, kalın, parlak ve oval yaprakları ile su sümbülü yüksekliği 1 metreye kadar olan sularda bulunur. 15-20 santime kadar büyüyebilen yapraklarıyla daha çok bahçe havuzları için uygundur. Uzun süngerimsi soğanlı sapları ve suda asılı duran siyah-mor renkte tüylü kökleri vardır. Tek bir sap tarafından desteklenen 8 ila 15 arasındaki çiçeği mor-pembe renklidir.

Sudaki nitrat dahil fazlası akvaryum ortamına zarar verebilecek her türlü maddeyi çok hızlı emerek suyu temizlediği için doğal bir filtredir. Yetiştirilmesi kolaydır. Çok düşük ışıkta gelişemediği gibi yüksek ışık da yaprakların uçlarında yanmalar oluşabilir. Sudaki co2 bitkinin hiç bir işine yaramayacağı için suya co2 takviyesine ihtiyacı yoktur. Akvaryumda oluşabilecek nitrat patlamalarını engelleyebileceği gibi son yıllarda atık sularının temizlenmesinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Bilinen en hızlı yayılan bitkilerden biridir. Bitkinin öncelikle yayılma şekli ana bitkiden yayılan sürgünler sayesindedir. Çok hızlı şekilde yeni sürgünler gelişip ana bitkiden ayrılıp kendi sürgünlerini oluşturmaya hazırlanırlar. Onun dışında bitki çiçeklerinde her yıl binlerce tohum üretir ve bu tohumlar 28 yıldan uzun bir süre canlılığını koruyabilir.

Bitkinin Yeri Su üstü
Yüksekliği 30-45 cm Civarı
Genişliği 20 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – 0,70w/lt Düşük/Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Bol besin(nitrat ve fosfat) içerikli ortam
Sıcaklık 18 – 32 °C / İdeal Sıcaklık: 26-27 °C
Ph toleransı 5 – 8,5
Su Sertlik Toleransı Çok Yumuşak – Orta Sert

 

Eichhornia Crassipes – Su Sümbülü Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: