Vesicularia Dubyana – Singapur Moss

Vesicularia Dubyana – Singapur Moss için Genel Bilgiler: Vesicularia Dubyana ya da bilinen ismiyle Singapur (Singapore) Moss adını geldiği ülkeden alan uzun gevşek ağaç dallarını andıran karakteristik yapısıyla diğer Mosslardan farklı bir görünüme sahip bir …

vesicularia_dubyana - singapur_moss_7

Vesicularia Dubyana – Singapur Moss için Genel Bilgiler:

Vesicularia Dubyana ya da bilinen ismiyle Singapur (Singapore) Moss adını geldiği ülkeden alan uzun gevşek ağaç dallarını andıran karakteristik yapısıyla diğer Mosslardan farklı bir görünüme sahip bir Moss türüdür. Araştırmacılar tarafından hala anlaşılamayan bir nokta da bu Moss’un neden bu fazla karakteristik formu olduğudur. Tirangular Moss, Christmass Moss ya da Willow Moss hepsi tamamen farklı türler olabileceği gibi hepsi Vesicularia Dubyana ‘nın farklı formları da olabilir, hala çözülebilmiş bir şey değildir.  Ayrıca bu karışıklığa ek olarak Singapur Moss ilk zamanlarda Java Moss’un bir varyantı olarak sınıflandırılmış. Bu yanlış bilgi de hala bazı hobiciler arasında yaygındır. Farkı anlamak için mikroskop altında hücre yapısına bakmak gerekir, Vesicularia türlerinin yapısı çok daha küçük ve değişkendir. Sonuçta bu karışıklığı gidermek için bizim kabul ettiğimiz şey Vesicularia Dubyana ‘nın ayrı bir Moss türü olduğu ve yaygın adının Singapur Moss olduğudur.

Bakımı çoğu Moss ile aynıdır. Çok yüksek bir aydınlatmaya ve besin açısından çok zengin bir ortama ihtiyacı yoktur. İhtiyacı kadar besini kullanarak yavaş yavaş büyüyecektir. Co2 takviyesi gerektirmez. Ancak takviye yapılırsa bitkinin gelişimine katkı sağlayacağı aşikardır.

Bir nesneye misina veya iplik kullanarak sarılır. Gelişimi çok yavaş olmasına rağmen ortam koşullarına göre bir kaç ay içerisinde fark edilir şekilde bulunduğu nesneyi kaplayacaktır. Yayılan Moss’u parçalara ayırarak ya da uzayan yerlerden budayarak çoğaltılması sağlanabilir.

Bitkinin Yeri Genellikle kaya ve kütüklerin üzerine dekor olarak sarılır
Yüksekliği 5cm Civarı
Genişliği 2-5 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,35w/lt Düşük Seviye
Özel Gereksinimleri Yok
Sıcaklık 18 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 5 – 9
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Sert

 

Vesicularia Dubyana – Singapur Moss Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: