Hydrocotyle Leucocephala

Hydrocotyle Leucocephala için Genel Bilgiler: Hydrocotyle Leucocephala havuzlarda, akvaryumlarda, paludaryumlarda kullanılabilen Güney Amerika kökenli sucul bir bitkidir. Yuvarlak yonca şeklindeki yapraklarıyla su altı tasarımlarında farklı olarak kullanılabilen hızlı gelişen ve oldukça uzayabilen bir bitkidir. Yurt …

hydrocotyle_leucocephala_3

Hydrocotyle Leucocephala için Genel Bilgiler:

Hydrocotyle Leucocephala havuzlarda, akvaryumlarda, paludaryumlarda kullanılabilen Güney Amerika kökenli sucul bir bitkidir. Yuvarlak yonca şeklindeki yapraklarıyla su altı tasarımlarında farklı olarak kullanılabilen hızlı gelişen ve oldukça uzayabilen bir bitkidir. Yurt dışında daha çok Brazilian Pennywort ( Brazilya Peni Bitkisi) olarak bilinir. Akvaryumda genelde 12-24 santim arasında bulunurken havuzda ya da doğal ortamında 60  santimden daha da fazla uzayabilir.

Yetiştirilmesi oldukça kolay bir akvaryum bitkisi olmakla beraber ; oldukça geniş su şartlarında, ışık seviyelerinde ve besin miktarlarında bulunabilir. Aslında yüksek ışık koşullarından hoşlanmasına rağmen düşük ışık koşullarında da yavaş ta olsa gelişimini devam ettirir. Yüksek ışıkta ve uygun koşullarda hızla uzayıp yüzeye ulaşır ve ondan sonra yüzey boyunca ilerlemeye devam eder. Bitki herhangi bir taban malzemesine dikilebilir ya da suya serbest yüzer halde bırakılabilir. Su yüzeyine bırakılır ya da yüzeye ulaşırsa suyun dışında küçük beyaz çiçekler açar.

Çoğaltılması diğer gövdeli bitkilerle hemen hemen aynıdır. Uzayan bitki üst kısımlardan budanıp kesilen parça direk tabana dikilerek çoğaltılması sağlanabilir.  Üstten kesilirse yandan sürgünler verme başlayacaktır. Bitki emers olarak da kolaylıkla yetiştirilebilir, nemli bir taban ve ortam bunun için yeterlidir.

Bitkinin Yeri Orta Plan – Arka Plan
Yüksekliği 12-24 cm Civarı
Genişliği 5-10 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,30w/lt – 1,00w/lt Düşük/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Özel bir gereksinimi yoktur.
Sıcaklık 18 – 26 °C / İdeal Sıcaklık: 23 °C
Ph toleransı 6,5 – 8,0
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Sert

 

Hydrocotyle Leucocephala Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: