Salvinia Natans

Salvinia Natans için Genel Bilgiler: Salvinia Natans, dünyada çok yaygın bulunan ve bilinen adı Su eğreltisi olan bir su üstü bitkisidir. Dünyada çok yaygın bulunduğu gibi ülkemizde de Güney doğu Anadolu bölgesinde özellikle karşılaşılabilir. Endemik …

salvinia_natans_3

Salvinia Natans için Genel Bilgiler:

Salvinia Natans, dünyada çok yaygın bulunan ve bilinen adı Su eğreltisi olan bir su üstü bitkisidir. Dünyada çok yaygın bulunduğu gibi ülkemizde de Güney doğu Anadolu bölgesinde özellikle karşılaşılabilir. Endemik bir tür değildir. Üçlü bir ana dal ve bu dallardaki karşılıklı dizilmiş yapraklardan meydana gelmektedir. Su için çok iyi bir doğal filtredir. Çok hızlı ve kuvvetli bir nitrat emici olmasının yanında sudaki ağır metalleri de filtreleyebileceği üzerine tezler ortaya atılmaktadır.

Orta yüksek bir ışık altında ve yoğun besin içerikli bir su içerisinde hızla yayılan kısa sürede su üzerini kaplayan bir bitkidir. Köksüz olduğu ve su yüzeyinde bulunduğu için tabanla ve tabanın besin içeriğiyle bir alakası yoktur. Genel olarak kolay bir bitki olarak nitelendirilebilir. Geniş sıcaklık ve ph aralıklarında yaşayabilir ve yayılmaya devam eder. Yapraklarının üzerinde bulunan küçük tüyler yaprakların ıslanmasını engeller. Sudaki besin azlığı durumunda yapraklarda sararmalar ve güçsüzlükler görülür. Uygun koşullar altında küçük bir sürgün üretir ve bu yavru bitki uygun büyüklüğe ulaştığında ana bitkiden koparak hayatına devam eder.

Bitkinin Yeri Su Üstü
Yüksekliği 1-3 cm Civarı
Genişliği 3-4 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,30w/lt – 0,80w/lt Düşük/Orta Seviye
Özel Gereksinimleri Özellikle Nitrat başta olmak üzere diğer besinler.
Sıcaklık 12 – 30 °C / İdeal Sıcaklık: 23 °C
Ph toleransı 6 – 8
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta – Sert

 

Salvinia Natans Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: