Marsilea Hirsuta

Marsilea Hirsuta için Genel Bilgiler: Tecrübesiz bir göz için ilk bakışta Glosso ile karıştırılabilecek derecede benzerlik gösteren bir taban bitkisidir. Sadece yaprakları Glossodan daha kalın ve büyüktür. Diğer Marsilea türleri gibi kolay taban bitkisi olarak …

marsilea-hirsuta_2

Marsilea Hirsuta için Genel Bilgiler:

Tecrübesiz bir göz için ilk bakışta Glosso ile karıştırılabilecek derecede benzerlik gösteren bir taban bitkisidir. Sadece yaprakları Glossodan daha kalın ve büyüktür. Diğer Marsilea türleri gibi kolay taban bitkisi olarak nitelendirilebilecek bir bitkidir. Avustralya kökenlidir, nispeten daha az ihtiyaçla gelişebildiği için kısa sürede yayılmıştır.

Kolay taban bitkisi olarak bilinmesinde gerçekten de haklılık payı vardır. Düşük ışık altında  co2 olmadan yavaş da olsa gelişimine devam edebilmektedir. Düşük ışık altında uzama eğilimindedir. Co2 takviyesi gelişimini tabii ki olumlu etkiler. Besin açısından akvaryum ortamında zengin bir tabana ihtiyaç duyar. Çoğunlukla emers olarak yetiştirilip satıldığı için yeni dikildiği akvaryum ortamına uzun bir adaptasyon süresi vardır. İlk dikildiği zaman gelişmeyi bırakın  bitkinin alt taraflarında çürümeler görülebilir. Ancak ona bu evrede zaman tanımalı düzenli bakıma devam edilmelidir. 1-2 aylık bir adaptasyondan sonra bitki yavaş yavaş yeni sürgünlerini vermeye başlar. Ondan sonra şartlara bağlı olarak hızlı bir şekilde yayılmaya başlayacaktır.

Bitki diğer taban bitkileri gibi tabandan verdiği sürgünler ile çoğalır. Her yöne verdiği çok sayıda kol ve bu kollardan çıkan yeni bitkiler ile hızla yayılır. Kalın ve sert yaprakları ile emers olarak da kolayca yetiştirilebilir.

Bitkinin Yeri Ön Plan / Taban Bitkisi
Yüksekliği 2-10 cm Civarı
Genişliği 5-20 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,30w/lt – 1,00w/lt Düşük/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Besin açısından zengin bir substrat (taban)
Sıcaklık 18 – 28 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 6 – 8
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Sert

 

Marsilea Hirsuta Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: