Hydrocotyle Tripartita – Sp. Japan

Hydrocotyle Tripartita – Sp. Japan için Genel Bilgiler: Hydrocotyle Tripartita ya da yaygın bilinen ismiyle Sp. Japan Avusturalya kökenli Kuzey bölgelerde yetişebilen ılıman bir akvaryum bitkisi ve özel bir türldür. Genelde emers olarak sulak arazilerde …

Hydrocotyle Tripartita - Sp. Japan (1)

Hydrocotyle Tripartita – Sp. Japan için Genel Bilgiler:

Hydrocotyle Tripartita ya da yaygın bilinen ismiyle Sp. Japan Avusturalya kökenli Kuzey bölgelerde yetişebilen ılıman bir akvaryum bitkisi ve özel bir türldür. Genelde emers olarak sulak arazilerde ve su kenarlarında yetişse de su altında submers olarak da çok güzel yaşayabilir. Değişik yaprak yapısı ve yoncayı andıran görüntüsüyle ön planda tercih edilen bir bitkidir.

Genellikle kolay ön plan bitkisi olarak satılan bu bitki alındıktan sonra kısa sürede uzayarak hayal kırıklığı yaşatmaktadır. Aslında düşük ışıkta da yaşayabildiği doğrudur ancak düşük ışıkta bitki kısa ve kompakt formunu kaybeder hızla uzamaya başlar. Sadece yüksek ışık altında ön plan bitkisi olarak kullanılabilecek kompakt formunda bulunur. Ancak yine de söylenildiği gibi bakımı kolay bir bitkidir. Sadece orta-yüksek bir aydınlatma, co2 ve potasyum takviyesi ile kolayca yetiştirilebilir.

Normalde budanan bitkinin tekrar dikilmesiyle çoğaltılması gerçekleştirilmektedir ancak yüksek ışıkta tabandan verdiği sürgünler ile de yayılacaktır. Emers olarak da kolayca yetiştirilebilir. Ayrıca düşük sıcaklıklara dayanabilme yeteneği ile dış plan havuzları için de güzel bir seçenektir.

Bitkinin Yeri Yüksek ışıkta ön plan, düşük ışıkta orta-arka plan
Yüksekliği 5-20 cm Civarı
Genişliği 15 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,20w/lt – 1,20w/lt Düşük/Çok Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Potasyum ve co2 takviyesi
Sıcaklık 14 – 28 °C / İdeal Sıcaklık: 20-24 °C
Ph toleransı 6,5 – 7,0
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta

 

Hydrocotyle Tripartita – Sp. Japan Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: