Lilaeopsis Brasiliensis

Lilaeopsis Brasiliensis için Genel Bilgiler: Lilaeopsis Brasiliensis çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir taban bitkisidir. Brezilya’daki akarsu yollarında ve kenarlarındaki ıslak topraklarda bulunur. Hi-tech ve low-tech tanklara da adapte olabilen bu bitki sık çimeni …

Lilaeopsis Brasiliensis 5

Lilaeopsis Brasiliensis için Genel Bilgiler:

Lilaeopsis Brasiliensis çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir taban bitkisidir. Brezilya’daki akarsu yollarında ve kenarlarındaki ıslak topraklarda bulunur. Hi-tech ve low-tech tanklara da adapte olabilen bu bitki sık çimeni andıran yapısı ile çok tercih edilir.

Lilaeopsis ön plan için kısmen kolay yetiştirilebilen bir bitkidir. En iyi şekilde gelişmek için orta derecede ışığa ve karbondioksit takviyesine ihtiyaç duyar. Öte yandan yaşamak için bunlar kesinlikle hayati öneme sahip değildir. Açık yeşil yaprakları genellikle 3-7 cm arasındadır. Yüksek ışık altında yapraklar daha kısa ve kompakt bir görünüm alır. Daha düşük ışıklandırmada da yapraklar sağlığını korusa da olabileceği en büyük ve uzun formuna gelir. Başlangıçta dikim sırasında tabanı doldurması için her dal mümkün olduğunca tek tek dikilmemeli 3-4 lü gruplar halinde dikilmelidir. Yaşlı yapraklar bozulup yeni gelenlere yol açmak için erimeye başlayabilir ve kızarıp sararabilir.

Bitki tabandan verdiği kollar ve ondan yükselen sürgünler ile yayılır. Bir kolda 10 dan fazla bitki olabilir. Bir bitki çıkartıldığı zaman bağlı olduğu diğer bitkiler de zincir şeklinde arkasından gelir. Emers formu bildiğimiz çimen ile hemen hemen aynı görüntüde olur.

Bitkinin Yeri Taban Bitkisi – Ön plan
Yüksekliği 3-7 cm Civarı
Genişliği 1-2 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – 1,0w/lt Orta – Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Orta seviye ışıklandırma ve co2 takviyesi
Sıcaklık 18 – 28 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 6 – 8
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta Sert

 

Lilaeopsis Brasiliensis Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: