Hygrophila Pinnatifida

Hygrophila Pinnatifida için Genel Bilgiler: Hygrophila Pinnatifida Hindistana özgü nadir bulunan endemik bir akvaryum bitkisidir. Hindistanın batısındaki Batı Gat dağlarının eteklerinde kıyı kesimde yetişir,  litaratürde batı Hindistan bölgesi olan Uttar Pradesh’e belgelenmiştir. 150 yıldan uzun …

hygrophila_pinnatifida_6

Hygrophila Pinnatifida için Genel Bilgiler:

Hygrophila Pinnatifida Hindistana özgü nadir bulunan endemik bir akvaryum bitkisidir. Hindistanın batısındaki Batı Gat dağlarının eteklerinde kıyı kesimde yetişir,  litaratürde batı Hindistan bölgesi olan Uttar Pradesh’e belgelenmiştir. 150 yıldan uzun süredir bilimsel araştırmalar için kullanılan bu bitki daha henüz 2008’den beri akvaryumda kullanılmaya başlanmıştır. 2010’dan itibaren bazı büyük bitki yetiştiricisi firmaların ürün listelerinde bulunmaya başlanmasına rağmen hala hobi için nadir bulunan bir bitkidir. Bilinen diğer Hygro türlerinden oldukça farklıdır.

Orta dereceli ışıklandırma ile de gayet normal hayatını sürdürebilen bu bitki yüksek ışık altında daha kompakt ve dekoratif bir forma bürünür. Beslenmesinde iyi bir besin ve karbondioksit takviyesi tavsiye edilir. Yapraklarındaki küçük leke ve delikler direk potasyum eksikliğinin işaretidir. Taban ve substrat bitki için çok önemli değildir. Çok gelişmiş yoğun bir kök sistemi yoktur, az miktardaki köklerini sadece tabana tutunmak için kullanır.

En sağlıklı çoğaltma bitkinin yandan verdiği sürgünler ile olur. Üstten budanan parçalar tekrar dikilirse gelişimlerinin çok da sağlıklı olmadığı gözlemlenmiştir. Nemli bir toprak ve orta derece ışıklandırma ile de emers olarak gayet rahat yetiştirilebilir.

Bitkinin Yeri Orta Plan – Arka Plan
Yüksekliği 5-40 cm Civarı
Genişliği 10-30 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,50w/lt – 0,10w/lt Orta/Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Besin ve Co2 açısından zengin ortam
Sıcaklık 18 – 28°C / İdeal Sıcaklık: 25 °C
Ph toleransı 5,5- 8
Su Sertlik Toleransı Çok yumuşak – Orta Sert

 

Hygrophila Pinnatifida Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: