Lepistes, Guppy – Poecilia Reticulata

Lepistes, Guppy – Poecilia Reticulata Hakkında Genel Bilgiler: Lepistesler bir çok hobicinin ilk balığı denilebilecek kadar popüler bir balıktır. Bir çok değişik renk ve türü vardır. Çaprazlama ile çok farklı türler elde etmek mümkündür. Üretmesi oldukça …

Lepistes, Guppy - Poecilia Reticulata 14

Lepistes, Guppy – Poecilia Reticulata Hakkında Genel Bilgiler:

Lepistesler bir çok hobicinin ilk balığı denilebilecek kadar popüler bir balıktır. Bir çok değişik renk ve türü vardır. Çaprazlama ile çok farklı türler elde etmek mümkündür. Üretmesi oldukça kolaydır. Bitkli akvaryumlarda hiç bir zahmete gerek kalmaksızın üretilebilir. Diğer canlı doğuran ve sazansıgillerin bazı türleri ile rahatlıkla bakılabilir. Yine de kendi türleri ile bakmakta fayda vardır. Canlı doğuranlar ile bakılırken kendisinden daha iri yapıda olan moli velifera plati gibi balıklarla bakmamakta fayda vardır. Bakılmasında büyük bir sakınca olmasa da yavruları bahsedilen türlere yem olacağından tavsiye edilmez. Barışcıl uyumlu bir türdür.

En uygun yaşama sıcaklığı 26 derecedir, buna rağmen metabolizmasının hızlanması ve hızlı üretim için sabit 28 derecede daha iyi olacaktır. Isı değişikliklerine duyarlıdır su değişimlerinde buna çok dikkat etmek gerekir. Erkekleri dişilere nazaran daha küçük yapıdadır ve erkekler dişilerden daha renkli olurlar. Dişiler de renkli olur lakin yine de erkekler kadar renkli değildir üstelik erkeklerden daha iri yapıdadır.

Üreme erkeğin dişi ile eş tutmasından yaklaşık 28-30 gün sonra dişi tarafından canlı doğum ile gerçekleşir. Doğan yeni yavrular anne karnından çıktıktan 2-3 saniye içerisinde serbest yüzmeye başlar. İdeal erkek dişi oranı 1 erkek / 3 dişidir. Erkek dişi ile sürekli eş tutma eylemi içerisinde olacağından dişi oranı yüksek tutulmalıdır. Dişiler yetişkinlik durumuna göre 80-100 kadar yavru yapabilirler. Akvaryumumuza yeni alacağımız lepistesleri seçerken damızlık türlere yönelmemizde fayda vardır. Damızlık türler genellikle yavru yönünde artık son demlerine yaklaştığı için yeni tankına adpte olmakta güçlük çekerler ve ölebillirler.

Bulundukları akvaryumların bitkili akvaryum olması hoşlarına gidecektir ve yavrularının daha kolay büyüyüp üremelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca su üstü bitkileri ile takviye yapılması tavsiye edilir.

Latincedeki İsmi Poecilia Reticulata
Coğrafik Kökeni Kuzey Brezilya, Venezuela, Trinidad ve Barbados
Beslenme Biçimi Pul yem, granül yem ve diğer proteinli yemler. YEm seçimi yapmazlar lakin bitkisel beslenmeleri iyi olur.
Davranış Biçimi Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı Barışçıl
Yüzme Seviyesi Orta – Yüzey
Cinsiyet Ayrımı Erkekler daha renkli olur ve gonopod bulunur. Dişileri erkeklere oranla daha iridir.
Üreme Dişi Canlı doğum yapar.
Sıcaklık 16°C – 28°C – İdeal sıcaklık 26 ‘dır.
En Fazla Büyüdüğü Boy Dişiler 6 cm civarı – Erkekler 4 cm. civarına kadar büyürler.
En Az Akvaryum Hacmi 40 litre ve daha fazla.
Su Sertliği Orta Sert
Ph 6,0 – 8,5

 

Lepistes, Guppy – Poecilia Reticulata Hakkında Resimler:

 

Lepistes, Guppy – Poecilia Reticulata Hakkında Video: