Ramirezi – Mikrogeophagus Ramirezi

Mikrogeophagus Ramirezi – Ramirezi Hakkında Genel Bilgiler: Akvaryum Balıkları arasında Ramirezi balıkları bitkili akvaryumlarda da bakılabilen cichlidler arasındadır. Bu balıklarını yetiştirmek istiyorsak ilk öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta aldığımız balığın herhangi bir hastalık riskinin olmamasıdır. Genel …

Mikrogeophagus Ramirezi - Ramirezi (1)

Mikrogeophagus Ramirezi – Ramirezi Hakkında Genel Bilgiler:

Akvaryum Balıkları arasında Ramirezi balıkları bitkili akvaryumlarda da bakılabilen cichlidler arasındadır. Bu balıklarını yetiştirmek istiyorsak ilk öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta aldığımız balığın herhangi bir hastalık riskinin olmamasıdır. Genel olarak baktığımız zaman alınan balıklar sağlıksız çıkmakta ve bu sebeple kısa sürede yaşamlarını yitirmektedirler. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.
Ramirezi akvaryum balıklarının üremeleri oldukça kolaydır fakat bunun için yumuşak su gibi gerek duydukları ihtiyaçları yeterince karşılamanız gerekir. İlk alındığında birkaç gün yemleme şekli olarak artemiayı önerebiliriz. Böylelikle Ramirezi balığınıza kondisyon kazandırmış olursunuz.
Ramirezi balıklarına digger bir isimle cüce ciklet derler. Akvaryum hobisinde oldukça yaygın beslenmekte olan cüce cikletler özellikle ticari amaçla bol miktarda üretilmektedir. Bu balıkların electric neon blue ve balon gibi yapay varyasyonları da piyasada bulunmaktadır. Yapay geliştirilen bu balık türleri hastalıklara karşı oldukça dirençsizdirler ayrıca üreme güçleride yetersizdir.
Filtreleme işleminde dikkat edilmesi gereken husus akıntının çok güçlü olmamasıdır. Cüce cikletler için üreme ortamları hazırlamak amaçlı onlara bol bol mağara ve birkaç adet düz kaya eklenebilir.

Latincedeki İsmi Mikrogeophagus Ramirezi (Ramirezi)
Coğrafik Kökeni Colombia ve Venezuella’daki çayırlık ovalar, orinoco nehri havzası.
Beslenme Biçimi Hem etçil hem otçuldur. Dipteki canlılarla beslenebilirler.
Davranış Biçimi Barışçıl.
Kendi Türlerine Davranışı Orta derece agresif.
Yüzme Seviyesi Taban ve orta.
Cinsiyet Ayrımı Erkekler dişilerden çok daha iridirler. Yüzgeçleri de daha geniştir renkleri daha yoğundur. Dişilerin karınları genellikle pembe olur.
Üreme Yaprağa, akvaryum camına, kayaya yumurta dökebilirler. Ortalama 200 civarı yumurta bırakırlar.
Sıcaklık 22-30°C
En Fazla Büyüdüğü Boy 5-6 cm civarına kadar büyürler
En Az Akvaryum Hacmi 60 Litre
Su Sertliği Çok Yumuşak veya Orta Sert
Ph 5 -7

 

Mikrogeophagus Ramirezi – Ramirezi Hakkında Resimler: