Neden Akvaryum?

Merhaba sizlerle akvaryum üzerine bu güne kadar olan tecrübelerimi paylaşacağım. Aslında akvaryum bana ve birçok kişiye göre güzel hobi, neden? Akşam iş yorgunluğu ile eve geldiğinizde ışıkları yanmış içerisinde canlıların hareketleri olan bir de bitkili …

Merhaba sizlerle akvaryum üzerine bu güne kadar olan tecrübelerimi paylaşacağım.

Aslında akvaryum bana ve birçok kişiye göre güzel hobi, neden? Akşam iş yorgunluğu ile eve geldiğinizde ışıkları yanmış içerisinde canlıların hareketleri olan bir de bitkili ise çok daha güzel bir seyri olan canlı bir tablo izlemek gibi akvaryum ki stres atmaya birebir.

DIGITAL CAMERA

3 boyutlu bir tablo izliyorsunuz her açıdan farklı görüntüler ile karşı karşıyasınız aslında. Hobi ile tanışalı henüz 5 yıl gibi bir süre oldu ve evimi akvaryumsuz düşünemiyorum, oğlum ve kızım bile onları yemlerken biz atalım diye etrafımda dolaşırken onların bu heyecanı beni mutlu ediyor. Maalesef günümüzde gençlerimizin bir çoğu farklı şekilde zamanlarını öldürüyor ve bu üzücü bir durum, çocuklarım gençlik çağlarına geldiğinde akvaryum hobisi ile ilgilenmelerini çok isterdim en azından vakitlerini gereksiz ve boşa harcamamış olurlar ve geleceğin akvaristleri olma yolunda ilerler.

discus

Özetle her evde olmalı diye düşünüyorum. Birçok kişi akvaryumlarımı görünce bunlara bakmak çok zordur nasıl baş ediyorsun uğraşılmaz diyorlar ve benden akvaryumlarım için haftalık hatta aylık harcadığım zamanı duyunca şaşırıyorlar. Bunun sonrasında kendilerinde cesaret bulup bende istiyorum diyen dostlarım, arkadaşlarım olmuyor değil.

 

İtalyan akvaryum çeşitleri

Diğer makalelerimde bitkili akvaryum kurulumları, yüksek destekli veya düşük destekli tanklardaki tecrübelerimi paylaşacağım. Aktaracağım bilgiler tamamen kendi yaşadıklarım üzerine olacak ve bunların üzerine sizlere tavsiyelerim olacak.

bitkili-akvaryum

Bir çok kişi benimde ilk başlarda içine düştüğüm hatalara düşmesin ve boşuna harcamalar yapmasın, manevi olarak da daha mutlu olacağı kurulumlar yapsın. Tank ebatlarından tutun, ışıklandırma, taban kurulumu, canlı seçimi, bitki seçimi ve ekipman seçimleri üzerine tavsiyede bulunacağım.

Güzel akvaryumlar kurmanız dileğiyle, Akvaryumda buluşalım.

Bu makale iznim olmaksızın alıntı yapılabilir, çoğaltılabilir ve özgürce dağıtılabilinir…

Hakan GÖZEL

“Neden Akvaryum?” üzerine 4 yorum

  1. Merhaba, bu şekilde bitkili akvaryumlar yapmak zor değil mi nasıl oluyor bitkiler nasıl büyüyo böyle? İşin ilginç yanı balıklar yemez mi yosunları ?

  2. Selam gerçekten akvaryumlar insana seyrederken rahatlık sağlıyor, siteyi takip edeceğim herhalde yeni kuruluyor ilerleyen günlerde sizden bir akvaryum kurmak için destek isteyebilirim.

Yorumlar kapalı.