Pogostemon Erectus

    Pogostemon Erectus İçin Genel Bilgiler: Pogostemon Erectus akvaryum bitkisi için ilk olarak Hindistan’ın batısındaki Maharashtra bölgesinden toplanmıştır. Lythraceae ailesinden gelen P. Erectus başlangıçta tüm dünyaya Rotala Verticillaris olarak tanıtılmıştır. Sonrasında kısa sürede pek …

Pogostemon_Erectus_1

 

 

Pogostemon Erectus İçin Genel Bilgiler:

Pogostemon Erectus akvaryum bitkisi için ilk olarak Hindistan’ın batısındaki Maharashtra bölgesinden toplanmıştır. Lythraceae ailesinden gelen P. Erectus başlangıçta tüm dünyaya Rotala Verticillaris olarak tanıtılmıştır. Sonrasında kısa sürede pek çok akvaryumda kendine yer bulmuştur. Aslında Rotala Verticillaris ve Rotala Mexicana’nın bazı formlarına oldukça benzemektedir ancak kısmen submerse formlarında bitkinin daha dikey gelişmesinden ve daha geniş yapısından fark ayırt edilebilir. Emers formlarında fark daha bariz anlaşılmaktadır. R. Verticillaris ve R. Mexicana ‘nın çiçekleri varsa bile bunlar çok dikkat çekici olmayan sapsız çiceklerdir, ancak Pogostemon Erectus’un daha dekoratif sivri kenarlı mor çiçekleri vardır.  Ayrıca emers Pogostemon Erectus ‘un yaprakları aşağı doğru kıvrılmış ve dişsizdir, çiçeginin ise üzerinde aşağı doğru kıvrılmış çam iğnelerine benzeyen bariz tüyler vardır.

Nano akvaryumlar için çok iyi bir arka plan bitkisidir. Yüksek akvaryumlarda da orta planda kullanılır. Kuvvetli ışık olmadan da yaşayabilse de kısa yoğun ve kompakt yapısı için yüksek ışığa ihtiyacı vardır. Yüksek ışıkta yaprak yoğunluğu artar bitki daha bodur ve yoğun bir forma ulaşır. Akıntıyı seven bir bitkidir. Düşük destekli tanklara pek uygun bir bitki değildir. Gelişebilmek için karbondioksit desteğine de ihtiyaç duyar.

Akvaryum ortamında budanan bitki parçalarının tekrar dikilmesi ile çoğaltılabilir. Eğer suyun üstüne çıkarsa küçük mor çiçekler açacaktır.

Bitkinin Yeri Orta Plan – Arka Plan
Yüksekliği 15-40 cm Civarı
Genişliği 10-15 cm Civarı
Işık İhtiyacı 0,60w/lt – 0,10w/lt Orta-Yüksek Seviye
Özel Gereksinimleri Uygun sıcaklıkta güçlü ışıklandırma ve co2
Sıcaklık 20 – 28 °C / İdeal Sıcaklık: 24 °C
Ph toleransı 5,5 – 7,5
Su Sertlik Toleransı Yumuşak – Orta

 

Pogostemon Erectus Hakkında Çeşitli Fotoğraflar: