Japon Balıkları Kaç Gün Aç Kalabilir?

Akvaryumların en sevilen başlangıç balıklarından olan Japon balıkları, turuncu renkleriyle herkesin bakmaktan büyük keyif aldığı balıklar arasındadır. Bakımı da nispeten kolay olan Japon balıkları pek çok kişi için akvaryumların olmazsa olmazıdır. Bu kadar çok tercih …

japon-baliklari-kac-gun-ac-kalabilir

Akvaryumların en sevilen başlangıç balıklarından olan Japon balıkları, turuncu renkleriyle herkesin bakmaktan büyük keyif aldığı balıklar arasındadır.

Bakımı da nispeten kolay olan Japon balıkları pek çok kişi için akvaryumların olmazsa olmazıdır. Bu kadar çok tercih edilen bir balık olduğu için de özellikleri ve beslenme alışkanlıkları çokça merak edilmektedir. Tatil dönemlerinde ise akla gelen en önemli konulardan biri de japon balıkları ne kadar aç kalabilir sorusudur.

Bu yazımızda Japon balıkları kaç gün aç kalabilir sorusunu cevaplayacağız. Ayrıca beslenme alışkanlıkların ve otomatik yem makinelerinden bahsedeceğiz.

Japon Balıkları Gerekirse Kaç Gün Aç Kalabilir?

Akvaryum hobisine yeni başlayan, Japon balığı besleyen pek çok kişi evde olamayacakları günlerde oldukça streslenirler. Tatile çıkarken, evden ayrılmaları gerekirken akıllarında sürekli balıkları olur. Japon balıklarının kaç gün aç kalacağını merak ederler. Bu sorunun yanıtı ise en fazla 2 haftadır.

Evet, Japon balıkları gerekirse 2 hafta boyunca aç kalabilirler. Ancak balığınızın öncesinde iyi ve düzenli besleniyor olması, sağlıklı olması gerekmektedir. Balığınızın durumuna göre değişim gösteren bir süredir. Bütün balıklarda aynı olacak diye bir kaide yoktur. Japon balığının boyuna, akvaryum suyunun kalitesine, balığın sağlık durumuna, hastalık geçirip geçirmediğine göre değişmektedir.

Evden birkaç gün gibi kısa sürelerde ayrılmanız gerekiyorsa balıklar sorun yaşamayacaktır. Japon balıkları 3-4 gün aç kalmayı sorun etmezler. Ancak açlık süresi uzadığında Japon balıklarınız strese girecektir.

Her ne kadar maksimum süre olarak 2 haftadan bahsetsek de birçok balık bu sürenin sonunda sağlığını kaybedebilir. Bu sebeple 3-4 günün üzerinde evde olmayacağınız süreler için farklı çözümler üretmelisiniz.

Japon Balığı Beslemek için Otomatik Yem Makinaları

Tatile çıkacaksanız, evden uzakta kalacaksanız aklınızın balıklarınızda kalmaması için geliştirilen bazı ürünler bulunmaktadır. Otomatik yem makineleri de bunlardan biridir. Bu makineler ayarladığınız miktarlarda, ayarladığınız saatlerde otomatik olarak akvaryuma yem atarlar. Böylece her gün evde olmanıza gerek kalmaz. Otomatik yem makinesi sizin yerinize yemleme yapar.

Bu alanda bazı markalar öne çıkmaktadır. Eheim, MyFeeder, Jbl Autofood gibi markalar otomatik yem makinesi alanında oldukça kaliteli ürünleriyle dikkat çekmektedir.

Fotoğrafını eklediğimiz ürün Eheim markasının otomatik yemleme makinasıdır. Japon balıkları için de kullanımı idealdir. Pille çalışan ürün elektrik kesilir mi gibi soruların da aklınızda olmamasına sebep olur. Son yıllarda her üründe olduğu gibi bu ürünlerin de fiyatı hızla artmaktadır.

Hepsiburada üzerinden bu yazının yazıldığı Aralık 2022’de fiyatı 993 TL’ydi. Linke tıklayarak siz de ürünü inceleyip güncel fiyatını öğrenebilirsiniz. Bütçenize göre daha uygun ya da daha gelişmiş modeller tercih edebilirsiniz.

Bu makineleri alırken dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır. Elinizde bulunan, balığınızın yemekten hoşlandığı yemlerin alacağınız makineye uyup uymadığını kontrol etmelisiniz.

Aynı zamanda kaliteli bir markanın ürününü tercih etmenizi tavsiye ederiz. Makinanın bozulması fazla miktarda yemlemeye ya da çalışmayarak Japon balığının yine aç kalmasıyla sonuçlanabilir.

Kapaklı kapaksız gibi modelleri de bulunan otomatik yem makinelerinden kapaklı olanları tercih ederseniz yemleriniz nemlenmez. Yumuşamaz. Her zaman taze kalırlar. Yemleme makinalarını sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için balığınızı fanus yerine akvaryumda beslemenizi öneririz. Açıkçası genel olarak fanus balıklar için çok sağlıklı bir ortam sunmaz. Bu konuyu fanus balıkları yazımızda da ele almıştık.

Kısa tatiller için diğer bir çözüm ise tatil yemleridir fakat otomatik yemleme makinası en ideal çözümü sunar.

Japon Balıkları Nasıl Beslenir?

Sazangiller familyasından olan Japon balıkları oldukça zeki balıklar arasındadır. Hafızaları da diğer balıklara oranla çok daha güçlüdür. Onlara yem vereceğinizi anlayabilirler ve yemi almak için bütün hünerlerini sizin için sergilerler. Ayrıca bu balıkların 1800 yıldan uzun süredir var oldukları bilinmektedir.  

Pek çok türü bulunan Japon balıkları hepçil beslenen balıklar arasındadır. Hem et hem de ot yerler. Ayrıca en bilinen özellikleri arasında midelerinin olmaması bulunmaktadır.

Midesi olmayan Japon balıkları verdiğiniz bütün yemleri yiyecektir. Çünkü bu balıkların doyma hisleri yoktur. Eğer yemleme yaparken ölçülü olmazsanız balığın hayatını kaybetmesine neden olabilirsiniz.

Japon balıkları akvaryum içerisinde doğum yapan balıklar olursa yavrularını yiyebilirler. Bu nedenle akvaryumdaki canlı doğuran balıkları doğum öncesinde ayrı bir akvaryuma almanız gerekmektedir. Çünkü Japon balıkları kendisinden küçük olan bütün balıkları yeme eğilimi göstermektedir.

Japon balıkları hangi balıklarla yaşar yazımızdan Japon balıkları için ideal karma akvaryum balıklarını öğrenebilirsiniz.

Tek seferde yiyebilecekleri küçük parçalar halinde beslemeniz gerekir. Büyük yemler verirseniz Japon balığınız hepsini yer ve bu durum farklı sorunlara neden olabilir.

Ayrıca günde iki kez yemleme yapıyorsanız sabah ve akşam saatlerini belirleyebilirsiniz. Her gün aynı zamanlarda yaparsanız çok daha iyi olacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hepçil balıklar oldukları için sebze de yiyebilirler. Zaman zaman diyet yapmaları balıkların sağlıklı olmaları adına yapılan iyi bir uygulamadır. Bu doğrultuda Japon balıklarına haftada 1-2 kez bir öğünde haşlanmış bezelye, havuç gibi sebzeler verebilirsiniz.

Japon Balıkları Beslenme Sıklığı Nedir?

Japon balıkları doğal yaşamlarında ne zaman besin bulursa o zaman karnını doyurmaktadır. Doğadaki balıklar günlerinin büyük bir bölümünü yemek arayarak geçirirler. Japon balıkları da bu balıklar arasındadır. Bütün gün dolaşarak kaybettikleri enerjiyi buldukları besini yiyerek yerine koyarlar. Akvaryumda beslenen Japon balıkları için ise daha farklı durumlar söz konusudur.

Japon balıklarının beslenme sıklıklarının ayarlanmasında pek çok değişken göz önüne alınmaktadır. Bunlardan birisi akvaryum suyunun sıcaklığıdır.

Eğer akvaryum suyunun sıcaklığı 21 dereceden düşükse balıkları günde bir kez yemlemeniz yeterli olacaktır. Eğer akvaryum suyu 21 dereceden sıcaksa Japon balıklarınızı günde 2 kez besleyebilirsiniz.

Ayrıca yem miktarının 2-3 dakikada bitirecekleri miktarlarda olması gerekmektedir. Akvaryum dibindeki kumları inceleyerek balıklarınız beslenme sıklığını belirleyebilirsiniz. Eğer akvaryum dibinde yemler varsa çok fazla besleme yaptığınız anlamına gelebilir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi Japon balıkları çoğu zaman verdiğiniz bütün yemleri yiyecektir.


Sonuç olarak bu yazımızda Japon balıkları kaç gün aç kalabilir sorusunu yanıtladık. Japon balıkları beslenmesi ve Japon balıkları beslenme alışkanlıklarıyla ilgili detaylı bilgiler verdik. Evde olmadığınız zamanların kurtarıcısı olacak otomatik yem makinelerini anlattık. Aklınıza takılan bir soru olursa yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.